Přeskočit na obsah

V Praze byl odhalen pomník připomínající dramatický vznik Charty 77

Z Wikizpráv

Čtvrtek

V Gymnazijní ulici v Praze 6Dejvicích byl odhalen dočasný pomník připomínající dramatický vznik Charty 77. Stojí v místě, kde 6. ledna 1977 zatkla Státní bezpečnost Václava Havla, Ludvíka VaculíkaPavla Landovského po automobilové honičce, kdy trojice ujížděla před svými pronásledovateli s kopiemi prohlášení Charty 77 a seznamu podpisů určenými k distribuci.

Pomníček, jehož autorem je Martin Brůha, student Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, je z domovních poštovních schránek, které jsou z jedné strany průhledné a obsahující text prohlášení, který si kolemjdoucí mohou vzít. To má symbolizovat dva pojmy, které si autor s Chartou 77 spojoval. Prvním je transparentnost, po níž chartisté volali, a druhá je nedostupnost. „Proto jsou schránky průhledné, a do těch dvou nejvýše se jen těžko někdo dostane,“ uvedl.

Pomník je dočasný, ale podle Zdeňka Hazdry, ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů, který vznik pomníku inicioval, se ústav snaží, aby do roka byla na místě umístěna schránka, která bude mít trvalejší charakter.

Zdroje[editovat]

  • ČTK. Pomníček z poštovních schránek připomíná dramatický vznik Charty 77. Lidovky.cz [online]. 2017-01-05 [cit. 2017-01-05]. Dostupné z: [1]. ISSN 1213-1385.
  • TŘEČEK, Čeněk. Honičku StB s distributory Charty 77 připomíná v Dejvicích nový pomník. iDNES.cz [online]. 2007-01-05 [cit. 2007-01-05]. Dostupné z: [2].

Externí odkazy[editovat]