Přeskočit na obsah

V Praze byl zahájen Mezinárodní rok astronomie 2009

Z Wikizpráv

Středa

Janez Potočnik, komisař Evropské unie pro vědu a výzkum, při zahájení Mezinárodního roku astronomie v Evropské unii

V Praze byl zahájen Mezinárodní rok astronomie. Protože Česká republika předsedá Evropské unii, dostalo se ji cti uspořádat Slavnostní zahájení Mezinárodního roku astronomie 2009 v Evropské unii. Konalo se dnes od 15 hod. v Praze na Staroměstském náměstí.

Akce byla symbolicky zahájena apoštoly na pražském orloji. Po nich jako první promluvil eurokomisař pro vědu a výzkum Janez Potočnik, který zdůraznil význam astronomie a vědy vůbec v současné informační společnosti. Prezidentka Mezinárodní astronomické unie Catherine Cesarsky pak mluvila především o hlavních tématech této akce. Po nich promluvil ještě náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Vlastimil Růžička a vzhledem k mrazivému počasí už jen krátce předseda Akademie věd Václav Pačes. Zahájení přihlíželo asi 150 lidí.

Slavnostní zahájení zde doprovodila výstava astronomických fotografií ve stanu na Staroměstském náměstí a pozorování Slunce dalekohledy. Akci uspořádal Český národní komitét astronomický ve spolupráci a Astronomickým ústavem Akademie věd ČR.

Zdroje[editovat]

  • Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Packa (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.
  • ŘÍHOVÁ, Barbora; KUBALA, Petr. Mezinárodní rok astronomie odstartuje symbolicky u pražského orloje. iDNES.cz [online]. 2009-01-04 [cit. 2009-01-08]. Dostupné z: [1].