Přeskočit na obsah

V Praze skončil Mezinárodní rok astronomie 2009

Z Wikizpráv

Pondělí

Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš při projevu

V Praze byl slavnostně ukončen Mezinárodní rok astronomie 2009 v České republice. Ukončení se odehrálo v Zrcadlové kapli Národní knihovny ČR v Praze.

Rozloučením provedli posluchače předseda Českého organizačního výboru Mezinárodní rok astronomie Jiří Grygar a jeho místopředseda Pavel Suchan. Spolu s dalšími hosty, kterými byli např. ředitel Národní knihovny Pavel Hazuka nebo předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, připomněli hlavní akce, kterými pořadatelé přispěli k jeho úspěšnému průběhu: otevření Keplerova muzea, mezinárodní konference Bolidy a pády meteoritů nebo velkoplošná exteriérová výstava Vesmír – dobrodružství objevů.

Během večera vystoupili také kytaristé Štěpán Rak a jeho syn Jan-Matěj Rak. Na závěr se konalo vyhodnocení literární soutěže Vesmír mého mládí. Oceněná básnická díla přednesl Alfred Strejček.

Ukončení Mezinárodního roku astronomie 2009 v České republice se zúčastnilo asi 100 lidí. Po jeho skončení měli účastníci výjimečnou možnost prohlédnout si věž Klementina, kde zejména v 19. století konali významní čeští astronomové svá pozorování (August Seydler, František Nušl a další).

Zdroje[editovat]

  • Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Packa (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.
  • Loučíme se s Mezinárodním rokem astronomie 2009. astro.cz [online]. 2009-12-14 [cit. 2009-12-21]. Dostupné z: [1].