V Rusku připomínali i hrdiny první světové války

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pátek

Donský ataman generál Alexej Kaledin

Přestože Rusko slaví na Den vítězství památku hrdinů Velké vlastenecké války, v posledních dnech došlo k několika událostem připomínajícím i první světovou válku. Začala v roce 1914, před sto lety.

V Rostově na Donu odhalili včera památník kozáckých hrdinů. Je umístěn na zdi místní Kozácké kadetské koleje Alexandra III. Podle historiků bylo 36 tisíc donských kozáků vyznamenáno Řádem svatého Jiří během čtyř let konfliktu.

Jeden z nejslavnějších kozáckých velitelů generál Alexej Kaledin byl připomínán nejméně dvakrát ve stejný den. Pamětní deska na jeho slávu byla odhalena v Novočerkasku stejně jako v Rostově na Donu, kde se nachází v blízkosti kostela velkomučedníka Dimitrije Solunského. Jak řekl starosta Novočerkasku Vladimir Kirgincev, Kaledin, který byl v roce 1917 prvním demokraticky zvoleným kozáckým atamanem a vůbec prvním od doby, kdy Petr I. Veliký toto místo uprázdnil, „symbolizuje vzkříšení tradic demokratické samosprávy na Donu. Byl vynikající osobnost nejen pro Don, ale pro celé Rukso.“ Kaledin, narozený v roce 1861, byl náčelník štábu donské armády a rozhodným zastáncem carského režimu.

Jiní hrdinové se slaví v Moskvě. Nový památník je věnován sestrám milosrdenství Olze Šišmarevové a Věře Semjonovové, které zemřely v průběhu první světové války.

Památník je umístěn na Bratském vojenském hřbitově, kde jsou hroby více než 17 tisíc vojáků zabitých během první světové války. Obě sestry jsou pohřbené v jednom hrobě společně s mladým vojákem a studentem moskevské univerzity Sergejem Šlichterem.

„Vzpomínáme teď na všechny vojáky, kteří obětovali své životy za naši vlast. A sestry milosrdenství, které obětovaly zdraví a životy a odnášely z pole bojovníky, aby jim dali možnost život zachránit,“ komentoval při slavnostním odhalení památníku místopředseda Státní dumy Sergej Železňak.

Mezi hlavní události tradičního Den vítězství Ruska dnes jinak patřily vojenské přehlídky na Rudém náměstí v Moskvě, stejně jako kontroverzní vojenská přehlídka v Sevastopolu, kterou navštívil prezident Putin poprvé, kdy byl Krym připojen k Rusku.

Rusko vstoupilo na straně Dohody do první světové války hned v roce 1914. Na frontě se mu ale nedařilo a po bolševické revoluci podepsalo separátní mír. Kozáci se pak zpravidla přiklonili na stranu bojující proti bolševikům.

Zdroje[editovat]

  • В МОСКВЕ ОТКРЫЛИ ПАМЯТНИК СЕСТРАМ МИЛОСЕРДИЯ ПЕРВОЙ МИРОВОЙ ВОЙНЫ. Православие.Ru [online]. 2014-05-08 [cit. 2014-05-09]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • На Дону открыли памятник героям Первой мировой войны. Mail.Ru [online]. 2014-05-08 [cit. 2014-05-09]. Dostupné z: [2]. (rusky)
  • Память об атамане Каледине увековечили в Новочеркасске. Interfax [online]. 2014-05-08 [cit. 2014-05-09]. Dostupné z: [3]. (rusky)