V Rusku testují vakcínu proti HIV a rakovině

Z Wikizpráv

Neděle

Registrují se nové vakcíny proti rakovině a HIV, oznámila ruská ministryně zdravotnictví Věra Skvorcovová. „Mezi preparáty jsou takové léky, které působí prostřednictvím signálních molekul a které mají široké systémové protizánětlivé a protinádorové účinky.“

Unikátní vakcína HIV byla doposud testována pouze na zvířatech. Zkoušky přinášejí obrovské výsledky. Tento lék aktivuje nemocné buňky, aby se samy zabíjely, místo toho, aby se množily. Fungovalo to na více než 10 druzích zvířat a proti 15 typům virů.

Skvorcovová vše zveřejnila v pátek 16. května v průběhu zasedání Rady pro modernizaci ekonomiky Ruské federace. Také dodala, že 33 inovativních léků bylo registrováno během posledních 12 měsíců, včetně lékům proti TBC a hepatitidě typu C.

Ukrajinská agentura Territorija novostej připomíná, že američtí vědci také připravují víceúčelový preparát, který působí proti chřipce, poliomielitidě, dengue, spalničkám, zarděnkám, herpes-viru a dokonce i HIV. Může být uveden na trh asi v příštích deseti letech.

Zdroje[editovat]

  • Сенсация: в России создана уникальная вакцина от ВИЧ. Территория новостей [online]. Rev. 2014-05-18 [cit. 2014-05-18]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • В РОССИИ ОТКРЫЛИ ЛЕКАРСТВО ОТ ВИЧ И РАКА. Тирас [online]. 2014-05-18 [cit. 2014-05-18]. Dostupné z: [2]. (rusky)