V Sakkáře objevili dva staroegyptské hroby

Z Wikizpráv
Stupňovitá pyramida v Sakkáře

Úterý

Egyptští archeologové prohledávají naleziště, o kterém předpokládají, že je hromadným pohřebištěm poblíž pyramid v Sakkáře, kde se nacházejí rané stupňovité pyramidy. Naděje, že se právě v této lokalitě podaří najít nejrozsáhlejší hřbitov z éry Staré říše, se zvýšily po objevu dvou hrobů, které obsahují i dobře zachovalé kresby a přinášejí nové informace o denním životě ve faraónském Egyptě.

Archeologové odkryli hrob královského dozorce a písaře Šendvase a jeho syna. Pohřbeni byli přibližně před 4200 lety za 6. dynastie. Komplex má falešné vchody, které měly zmást vykradače hrobů. Nepodařilo se je odradit docela, před mnoha lety bylo místo posledního odpočinku vyloupeno. Výzkumníci jsou přesto nálezem nadšeni, protože jim poskytl mnoho nových detailů o vnitřním fungování faraónského dvora.

„Synův hrob je překrásný,“ prohlásil významný egyptský archeolog Zahí Havás. Falešné dveře zobrazují obětní stůl s podobiznou úředníka.

Archeologové rovněž objevili v hrobech mnohé artefakty, včetně malého vápencového obelisku, který vyjadřoval úctu bohu slunce Ra. Dále se v hrobech nacházelo několik alabastrových a kamenných lodí ve tvaru kachen. Podle Haváse ale byla nejúžasnější částí objevu malířská výzdoba hrobů. „Barvy jsou nádherné,“ pochvaloval, „možná je to nejbarevnější a nejzdobnější hrob kdy nalezený v Sakkáře.“

Dělníci prováděli v Sakkáře vykopávky tři roky a odhalili celkem šest hrobů. Není jasné, co se ještě může jihovýchodně od Káhiry objevit. Havás k tomu dodal: „Kdo ví, co všechno egyptský písek skrývá?“

Zdroje[editovat]