Přeskočit na obsah

V Slavjansku oslavili první máj

Z Wikizpráv

Čtvrtek

V oblastech Novorossiji, jak je v Rusku nazývána východní Ukrajina, Krym, Záporoží, Donbas a část Moldavska, proběhly podle dostupných zpráv v klidném duchu oslavy prvního máje. Ve Slavjansku se sešlo několik set osob, které společně kritizovaly kyjevskou „věrchušku“ a vyzývaly vládu k odstoupení. Při demonstraci nebyl nikdo zraněn ani zatčen.

Podle zpráv Rossija 24 chystá vůdce slavjanské domobrany na 9. května přehlídku ke Dni vítězství. Zpráva neuvádí, zda se oslav zúčastní i pozorovatelé armád zemí OBSE, zadržovaní slavjanskou domobranou kvůli podezření ze špionáže a s cílem vyměnit je za zadržované separatisty. Za to, aby se zasadil o jejich propuštění, prosila německá kancléřka Angela Merkelová prezidenta Vladimira Putina.

Den vítězství je připomínkou konce druhé světové války a slaví se tradičně v celém Rusku a státech ve sféře ruského vlivu 9. května, zbytek světa, včetně České republiky, má Den vítězství v kalendáři už o den dříve. Tradiční oslavy vítězství s transparenty a prapory proběhnou nejen v Slavjansku, ale i na okupovaném Krymu.

Zdroje[editovat]

  • Жители Славянска отпраздновали Первомай митингом против киевских властей. vesti.ru [online]. 2014-05-01 [cit. 2014-05-01]. Dostupné z: [1]. (rusky)