Přeskočit na obsah

V Třebíči se konaly Středověké slavnosti

Z Wikizpráv

Sobota

Šašek v průvodu
David Kraus při svém koncertu

V Třebíči se konaly Středověké slavnosti, tyto slavnosti jsou pořádány od přijetí baziliky sv. Prokopa a třebíčského židovského města s židovským hřbitovem do seznamu UNESCO. Každý rok jsou slavnostně zahájeny u radnice na Karlově náměstí a pokračují velkým průvodem jdoucím na podzámeckou nivu, kde je postaveno pódium a středověké stanové městečko.

Letošní slavnostní zahájení bylo pod patronátem poslankyně ze Žďáru nad Sázavou Miroslavy Němcové, která pronesla projev s tématem historie Třebíče, dále vystoupil starosta města Třebíče Ivo Uher a toto zahájení ukončili komedianti na chůdách ze souboru Komedianti na Káře. Ihned po odehrání slavnostních fanfár z otevřených oken Malovaného domu vyšel z Karlova náměstí již zmíněný průvod. Ten pokračoval svoji pouť přes lávku plk. Svobody a židovské město na podzámeckou nivu. V průchodu šli bubeníci, dudák, šašci, rytíři, vedení města se svými hosty a také mnoho občanů města.

Na podzámecké říční nivě již stálo stanové město, velké pódium připravené pro hudební program a také řady sedaček pro diváky. Během odpoledne vystoupily s pohádkou pro děti výše zmínění komedianti na Káře, jezdci na koních a také žongléři s program Kdo z koho. Večerní program se nesl ve znamení vystoupení rockových kapel, první vystoupila skupina Sillage se zpěvákem Jaroslavem Hnilicou. Po tomto vystoupení již nastoupila hlavní hvězda večera, jí byl David Kraus se svojí kapelou. Ten zazpíval své nejznámější hity včetně komerčně proslaveného hitu s tématem Zuzany Norisové, jejíž jméno je zároveň i jménem písně. Po Davidu Krausovi vystoupil ještě revival Dana Nekonečného s ohňovou show a také místní skupina Matador.

V sobotu, v druhý den slavností, program začal již v 10 hodin přepadením kupců na obchodní stezce a o hodinu později zahrála i dechová hudba Horanka. Později se konaly i hudební produkce s dobovými tanci, boje rytířů na koních a také ukázky práce s dravými ptáky. Dnešní hvězdou byla skupina 5ANGELS, ta zahrála a zazpívala za celý den dvakrát. Během sobotního odpoledne se v bazilice sv. Prokopa konal i koncert v rámci mezinárodního hudebního festivalu Pontes, pod taktovkou dirigenta Oldřicha Vlčka zde zahráli hudebníci z Komorního orchestru Virtuosi di Praga se sólisty. Večerní program byl opět plný hudebních produkcí, mimo jiné revival skupiny Gypsy Kings a nebo skupiny Camael a Burana Orffchestra. Tento program byl přerušen nočním průvodem městem s ohňovou show a ukončen byl velkolepým ohňostrojem.

Zdroje[editovat]

  • Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Frettie (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.