V Tibetu vypukly násilné nepokoje, zprávy o počtu obětí se různí

Z Wikizpráv

Sobota

Již několik dnů trvají násilné protesty proti čínské nadvládě ve Lhase, hlavním městě Tibetu. Demonstranti při nich zapalovali auta i obchody a napadali čínské občany. Zprávy o počtu obětí se různí, agentura Nová Čína hovoří o deseti mrtvých, jde prý zejména o obchodníky z Lhasy. Podle exilových tibetských zdrojů však zemřelo až sto lidí.[1]

Nepokoje začaly v pondělí 10. března, kdy si Tibeťané připomněli 49. výročí neúspěšného protičínského povstání, po němž musel dalajláma uprchnout z území ovládaném Čínou. Původně pokojně protestující buddhistické mnichy čínská policie vytlačila z ulic, zatkla několik desítek demonstrantů a nechala uzavřít tři největší buddhistické kláštery. Následovala protestní hladovka mnichů, kteří požadovali, aby policie opustila kláštery a propustila zadržené. Dva z nich se neúspěšně pokusili o demonstrativní sebevraždu.[2]

K zatím největším násilnostem došlo v pátek 14. března odpoledne po uzavření kláštera Jokhang. Davy tisíců Tibeťanů začaly zapalovat auta i obchody a útočit na Číňany v ulicích. Policisté se před nimi museli stáhnout. Podle televize CNN policie použila proti demonstrantům slzný plyn a byly slyšet i výstřely.

Čínská vláda následně nechala ve Lhase rozmístit silné policejní jednotky a vyzvala narušitele zákonů, aby se do pondělní půlnoci vzdali. Těm, kteří tak učiní, slíbila mírné zacházení a shovívavost, ale proti dalším demonstrantům bude údajně tvrdě zakročeno. Dnes byl ve Lhase proto již klid.

Přesný počet obětí pátečních nepokojů není znám, mimo jiné i proto, že čínská vláda dnes zakázala vstup cizincům včetně novinářů do Tibetu a nechala v Tibetu vypnout mobilní telefonní síť. Oficiální agentura Nová Čína vydala zprávu o deseti mrtvých, převážně civilních obchodnících. Podle tibetských exulantů v Indii však bylo obětí mnohem víc, možná až sto. Tibetská exilová vláda řekla agentuře Reuters, že má potvrzeno 30 mrtvých.

Čína obvinila z vyvolání nepokojů tibetského dalajlámu, žijícího v exilu v Indii. Ten to však popřel a vyzval čínskou vládu, aby proti demonstrantům nepoužívala sílu, a Tibeťany, aby se zdrželi násilí.

Reference[editovat]

  1. Zpráva Idnes
  2. Zpráva Idnes