Přeskočit na obsah

V Tokiu ukradli medaili z prvních moderních olympijských her

Z Wikizpráv

Pondělí

Herrmann Weingärtner na Letních olympijských hrách 1896

Jeden z nejcennějších exponátů tokijského muzea sportu prince Čičibua zmizel. Neznámí zloději si z expozice odnesli medaili, kterou získal na olympijských hrách v roce 1896 v Aténách německý gymnasta Herrmann Weingärtner.

Pracovníci muzea zjistili ztrátu v nedostatečně zabezpečené expozici a nahlásili ji policii, která případ šetří. Šedesátiosmigramová medaile měla v průměru pět centimetrů a byla vyrobená ze stříbra. Do Japonska ji věnovala Weingärtnerova rodina jako dar vynikajícímu gymnastovi Endovi.

Medaili získal Weingärtner v soutěži družstev na hrazdě, které se zúčastnilo Německo jako jediné. Zlaté, stříbrné a bronzové medaile pro první tři závodníky či družstva v olympijské soutěži se udělují až od roku 1908.

Vystavovatel hodnotí ztrátu pro sportovní svět jako nenahraditelnou, o to více zarážející je fakt, že v sále, kde byla medaile vystavena, byla minimální bezpečnostní opatření, medaile dokonce byla uložena pouze v otevřené skleněné vitríně.

Zdroje

[editovat]
  • 第1回アテネ五輪の優勝メダル、博物館から盗難 [Medaile prvního olympijského vítěze z Atén ukradena z muzea]. Jomiuri Šimbun [online]. 2010-03-15 [cit. 2010-03-16]. Dostupné z: [1]. (japonsky)