Přeskočit na obsah

V Turkmenistánu je povolena opera a cirkus

Z Wikizpráv

Pondělí

Zákaz operních a cirkusových představení, který v Turkmenistánu zavedl bývalý autokratický prezident Saparmurat Nijazov, se v zemi po sedmi letech končí. Oznámil to ve státních médiích současný lídr země Gurbangulij Berdymuchamedov.

Nijazov, který v době své 21leté vlády pěstoval složitý kult osobnosti, zemřel koncem roku 2006 na srdeční záchvat. Operu, balet a cirkus zakázal s argumentem, že jsou „cizí“ turkmenské kultuře. Nijazov si osvojil titul Türkmenbaši (Otec všech Turkmenů), přičemž měl tisíce portrétů a soch po celé zemi, včetně zlaté skulptury v hlavním městě Ašchabat, která se otáčela tváří k slunci.

Státní televize v neděli oznámila jeho plán znovu otevřít budovu opery, obnovit cirkusové představení a vybudovat v Ašchabatě kino. „Dnes v naší zemi začíná nové období, které jsme nazvali érou velké renesance,“ prohlásil Berdymuchamedov v projevu přerušovaným potleskem.

Postsovětský Turkmenistán, který Západ kritizoval za porušovaní lidských práv, se snaží ukončit svou izolacionistickou politiku a přitáhnout více zahraničních investicí do svého rozsáhlého ropného a plynového sektoru.

Zdroje[editovat]