Přeskočit na obsah

V americkém raketoplánu poprvé letí Rus

Z Wikizpráv
Posádka raketoplánu Discovery, Krikaljov vpravo nahoře

Čtvrtek 3. února 1994

Sergej Krikaljov se stal prvním ruským kosmonautem, který se do vesmíru vydal na palubě amerického raketoplánu. Myse Discovery začala dnes startem z mysu Canaveral. Je to první společná pilotovaná akce obou kosmických velmocí od roku 1975, kdy na oběžné dráze došlo ke spojení kosmických lodí Sojuz a Apollo. Zároveň je to jubilejní 60. let amerického raketoplánu.

Start proběhl přesně podle plánu v 7:10 místního času (13:10 středoevropského času). Mezi Krikaljovovy úkoly bude patřit obsluha robotické ruky raketoplánu při vypouštění německé a americké družice. Jednu z nich ještě za letu znovu zachytí a přivezou zpět. Na palubě je celkem šestičlenná posádka vedená kapitánem Charlesem Boldenem. Budou též provádět pokusy v laboratoři Spacehab.

Na spolupráci ve vesmíru se Rusko s USA dohodly v loňském roce, kdy americký viceprezident Al Gore a ruský premiér Viktor Černomyrdin podepsali příslušnou dohodu. Přerůst má až ve vybudování společné stanice Alfa.

Šestatřicetiletý Krikaljov byl ve vesmíru už dvakrát, na stanici Mir strávil 464 dnů a šestkrát pracoval ve volném prostoru. Pro společnou misi byl vybrán už v listopadu 1992. Trénink v ruském kosmickém programu a v americkém středisku v Houstonu srovnal takto: „Astronauti, kteří se připravují pro lety na raketoplánech, mohou studovat pouze části společných úkolů, protože se posádky skládají ze šesti sedmi lidí. U nás obvykle létají jenom dva. Proto musíme znát celý program, všechny experimenty a někdy ještě víc, neboť některé pokusy se překrývají.“

Zdroje[editovat]

  • PACNER, Karel. Krikaljov je prvním Rusem v americkém raketoplánu. MF DNES, 1994-02-03.  
  • Odstartoval první americko-ruský let raketoplánem. MF DNES, 1994-02-04.