Přeskočit na obsah

V ukrajinských volbách vítězí Janukovyč, většina je ale nejasná

Z Wikizpráv

Středa

Po sečtení téměř všech hlasů v ukrajinských parlamentních volbách mají tři opoziční strany nepatrně více hlasů než dvoučlenná vládní koalice prezidenta Viktora Janukovyče, složená z vítězné Strany regionů a méně úspěšných komunistů. Prezident si nejspíš udrží těsnou kontrolu nad parlamentem, ale podle politologů se proti němu formuje nová politická proevropská opozice.

Podle analytika Volodymyra Gorbače z Institutu pro euroatlantickou spolupráci začíná vyvíjet tlak na prezidenta nová, mladší generace, reprezentovaná především boxerským mistrem světa Vitalijem Kličkem a jeho stranou UDAR (Úder). „Teď je tu jiná situace. Opozice nabrala nové síly. Jsou tu noví lidé, nová opozice a nová kvalita uvnitř této opozice.“ Za dva roky může Kličko při prezidentských volbách uspět, už proto, že nyní podle Gorbače byl jeho UDAR „jedinou stranou, která získala stejnou podporu napříč celou zemí“. Ukrajina je politicky rozdělená na národnostně ukrajinský a proevropský západ a národnostně ruský a proruský východ.

Janukovyčova rivalka při posledních prezidentských volbách, expremiérka Julija Tymošenková se voleb neúčastnila. Odpykává si trest sedm let vězení za zneužití pravomocí, který opozice považuje za politicky motivovaný. Podle vyjádření své dcery protestuje proti volbám a jejich údajně zmanipulovaným výsledkům hladovkou.

Zdroje

[editovat]