Vajíčkové útoky na Jiřího Paroubka vyvrcholily v Praze

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Středa

Ilustrační foto

Útoky proti Jiřímu Paroubkovi a dalším členům ČSSD vyvrcholily na předvolebním shromáždění v Praze dnes odpoledne. Předseda sociální demokracie se sice pokusil riziko minimalizovat tím, že u některých shromáždění odřekl účast, objevil se ale na pěší zóně na smíchovském Andělu.[1][2]

Tam již byly připraveny desítky nespokojenců s více než stovkou vajec, která následně letěla na několik představitelů strany, kteří vystupovali na pódiu. Některé z politiků přece jen zasáhli, socialisté se vyjma Davida Ratha před vaječnou palbou nekryli.

Už před shromážděním ale panovala velmi neklidná atmosféra, která navazovala na to, co se před několika dny odehrálo v mnohých českých městech; tj. že sympatizanti ČSSD napadli studenty házející vajíčka a naopak. Odpůrci předsedy sociální demokracie se svůj postoj kromě vajíček pokoušeli tlumočit také pomocí transparentů s hesly, poukazujícími na neúspěchy ČSSD a podporující konkurenční Občanskou demokratickou stranu. Ozdobeni byli platy od vajíček a dalšími věcmi narážejícími na nedávné útoky. Transparenty odsuzující toto chování s heslem „Nebojíme se vás“ a napadající ODS a pravici vůbec si přinesli ale i sympatizanti ČSSD, pro které byl původně mítink určený. Na protest proti vrhačům ukazovali navíc i stříkací pistolky na vodu. Nespokojenosti neušli ani další lidé ze sociální demokracie; téhož dne dopoledne napadli odpůrci ČSSD například europoslance Richarda Falbra. Kontrole se vymykající situace vedla k uzavření restaurace Coloseum, která se nachází u vstupu do stanice metra Anděl a po chvíli byla z provozu vyloučena i stanice samotná.

Sociální demokracie na svých webových stránkách celou akci ostře odsoudila a označila ji jako útok na demokracii vůbec.

Útoky na Jiřího Paroubka a nově i na další z představitelů české sociální demokracie v kampani před volbami do Evropského parlamentu se objevují v posledních dvou týdnech. Organizuje je internetová skupina s názvem „Vejce pro Paroubka v každém městě“, která existuje na sociální síti Facebook. A právě ta zaznamenala značný vzestup zájmu u Čechů v posledním půl roce.

Zdroje[editovat]

  1. Vajíčkový protest vygradoval v Praze, na Paroubka jich letěly stovky. Novinky.cz [online]. 2009-05-27. Dostupné z: [1].
  2. Odpůrci zasypali Paroubka a spol. stovkami vajec. Aktuálně.cz [online]. 2009-05-27. Dostupné z: [2].
  • Na Paroubka v Praze pršela vejce, kvůli mítinku uzavřena stanice metra. Hospodářské noviny [online].  [cit. 2009-05-27]. Dostupné z: [3].

Externí odkazy[editovat]