Přeskočit na obsah

Valné shromáždění OSN: O osudu Kosova má rozhodnout soud v Haagu

Z Wikizpráv

Středa

Budova OSN, dějiště hlasování o předání zodpovědnosti za osud Kosova

Valné shromáždění OSN schválilo rezoluci předloženou Srbskem, aby o osudu osamostatněného Kosova rozhodl Mezinárodní soudní dvůr v Haagu. Pro hlasovalo 77 zemí, proti šest, 74 států včetně Česka se zdrželo. Srbský ministr zahraničí Vuk Jeremič již v srpnu prohlásil, že jeho země se podřídí verdiktu haagského tribunálu a uzná samostatnost Kosova, pokud bude z Haagu potvrzena.

Proti přijetí rezoluce hlasovaly Spojené státy americké a Albánie a malé země Palau, Mikronésie, Marshallovy ostrovy a Nauru. Většina zemí Evropské unie se zdržela s výjimkou Kypru, Řecka, Rumunska, Slovenska a Španělska, které rezoluci podpořily, stejně jako Rusko nebo Čína.

Politování nad výsledkem hlasování zaznělo z Kosova, jehož vláda ale hodlá aktivně vystoupit v případném soudním sporu. Pozorovatelé se obávají, že projednávání v Haagu povede k prodloužení nejistoty o jeden až dva roky, jak dlouho by mohlo řízení trvat.

Rezoluce požaduje po haagském tribunálu, aby našel odpověď na otázku, zda je „jednorázové vyhlášení nezávislosti provizorní ústavou samosprávy Kosova v souladu s mezinárodním právem“. Tato odpověď by ale nebyla pro žádnou zemi závazná s ohledem na její postoj ke Kosovu.

Proti přijetí rezoluce vystoupila velvyslankyně USA při OSN Rosemary DiCarlová. Jménem Bílého domu prohlásila, že „nezávislost Kosova je nezvratná. Věříme, že uznání nezávislosti Kosova stále rostoucím počtem států je v souladu s mezinárodním právem.“

Jeremič po skončení hlasování poděkoval za podporu rezoluce, již označil za potvrzení nejzákladnějších principů mezinárodního práva a Charty OSN.

Prezident Kosova Fatmir Sejdiu už na konci září před hlasováním poslal dopis hlavám států zastoupených ve Valném shromáždění OSN, kde je žádal, aby rezoluci navrženou Srbskem odmítly. Napsal v něm: „I když věřím, že soud rozhodne v náš prospěch, pokud bude muset rozhodovat, obávám se, že taková žádost přinese zdržení a nejistotu v našem národním rozvoji. Zpomalí to postupný počet uznání, naruší naše vztahy s mezinárodními finančními institucemi a potlačí obchod a investiční možnosti v našem hospodářství. S respektem k našemu sousedu, pozdrží také nezbytný proces uznání a smíření, ke kterému musí dojít mezi našimi vládami a našimi obyvateli.“

Hlavní kosovští představitelé jsou ve své zemi, kde se v uplynulých dnech setkali s ministrem obrany USA Robertem Gatesem. Ten je ujistil o podpoře Spojených států a o tom, že americké jednotky, které čítají asi desetinu z 16 tisíc vojáků mírových sil OSN, zůstanou v Kosovu nejméně do konce příštího roku. Postavil se také proti případnému rozdělení Kosova na srbskou a albánskou část, o kterém v minulých dnech mluvil srbský prezident Boris Tadič.

Zdroje[editovat]

  • jba. OSN vyhovělo Srbsku, o Kosovu se rozhodne v Haagu. iDNES.cz [online]. 2008-10-08, rev. 2008-10-08 [cit. 2008-10-09]. Dostupné z: [1].
  • Srbsko uzná nezávislé Kosovo, když o něm rozhodne haagský soud. iDNES.cz [online]. 2008-08-16 [cit. 2008-10-09]. Dostupné z: [2].
  • Kosovo pred sudom pravde. Radio Televizija Srbije RTS [online]. 2008-10-08, rev. 2008-10-08 [cit. 2008-10-09]. Dostupné z: [3]. (srbsky)
  • Yan. UN assembly approves Serbia request for world court ruling on Kosovo. China View [online]. 2008-10-08 [cit. 2008-10-09]. Dostupné z: [4]. (anglicky)
  • FINN, Peter. In Visit to Kosovo, Gates Underlines U.S. Support. Washington Post [online]. 2008-10-08 [cit. 2008-10-09]. Dostupné z: [5]. (anglicky)
  • SEJDIU, Fatmir. Dopis hlavám zemí OSN před hlasováním Valného shromáždění [online]. . Dostupné online. (anglicky)