Přeskočit na obsah

Valné shromáždění OSN odsoudilo připojení čtyř částečně okupovaných oblastí Ukrajiny k Rusku

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Valné shromáždění OSN vyzvalo všechny země, aby neuznaly připojení částečně okupovaných oblastí Ukrajiny k Rusku. S rezolucí vyjádřilo souhlas 143 ze 193 členských států. Proti kromě Ruska bylo Bělorusko, Nikaragua, KLDR a Sýrie. Indie, Čína a dalších 33 zemí se hlasování zdrželo.

V březnu pro odsouzení Ruské invaze na Ukrajinu hlasovalo 141 zemí. Na stranu Ruska se v při posledním hlasování nově přidala Nikaragua. Eritrea, která v březnovém hlasování byla na straně Ruska, se v tomto hlasování hlasování zdržela.

Podle ruského velvyslance při OSN Vasilije Něbenzji může rezoluce ukončit snahy o diplomatické řešení krize. Diplomatické řešení krize ovšem obě strany konfliktu odmítají.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil rezoluci za protiruskou, které bylo dosaženo pomocí diplomatického teroru. Protože údajně Západ tlačí na členské státy a znemožňuje jim vyjadřovat své postoje veřejně, Rusko se snažilo prosadit, aby se o rezoluci hlasovalo tajně. Návrh na tajné hlasování neprošel, pro veřejné hlasování byla i Indie.

Zdroje[editovat]

  • Daniel Drake. Diplomatický teror, komentoval Lavrov rezoluci OSN odsuzující skutečný ruský teror. Novinky.cz [online]. 2022-10-13 [cit. 2022-10-13]. Dostupné z: [1].
  • Daniel Drake; Alžběta Trousilová. Valné shromáždění OSN odsoudilo anexi části Ukrajiny. S Ruskem hlasovaly čtyři země. Novinky.cz [online]. 2022-10-12, rev. 2022-10-12 [cit. 2022-10-14]. Dostupné z: [2].