Valné shromáždění OSN vyzvalo Asada k odchodu

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Bašár al-Asad

Valné shromáždění Organizace spojených národů výraznou většinou přijalo rezoluci požadující odstoupení syrského prezidenta Bašára al-Asada a ostře odsuzující porušování lidských práv jeho režimem. Pro přijetí hlasovalo 137 zemí, 12 bylo proti a 17 se zdrželo. Patřily mezi ně také Rusko a Čína, které dříve vetovaly podobnou rezoluci na půdě Rady bezpečnosti.

Dnešní rezoluce není závazná, ale odráží názor světových zemí na situaci v Sýrii.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun před hlasováním obvinil Asadovu vládu z páchání zločinů proti lidskosti. Požadoval, aby syrské bezpečnostní síly přestaly s palbou z těžkých zbraní a užíváním síly proti civilistům.

Syrská observatoř pro lidská práva, sídlící v Londýně, oznámila redakci Hlasu Ameriky, že jen dnes bylo po celé Sýrii zabito nejméně 24 lidí, včetně čtyř při srážkách ve městě Dará a 14 při útoku vládních jednotek na oblast u Hamá. Podle ochránců lidských práv bylo od začátku povstání zabito více než 6000 lidí. OSN přestala uvádět počet obětí v lednu kvůli nemožnosti získávat informace.

Čínská diplomatická iniciativa[editovat]

Čína vysílá do Sýrie vysoce postaveného diplomata, aby tam jednal o krizi. Mluvčí ministerstva zahraničí Liou Vej-min řekl, že náměstek ministra zahraničí Čaj Ťün navštíví Sýrii v pátek a v sobotu, ale neupřesnil, s kým bude jednat. Řekl ale, že Čína bude dál naléhat na mírové řešení situace. Minulý týden se Čaj setkal v Pekingu s delegací zástupců syrské opozice.

Zdroje[editovat]