Přeskočit na obsah

Veřejná bezpečnost násilně rozehnala demonstraci na Národní třídě

Z Wikizpráv

Pátek 17. listopadu 1989

Studentská demonstrace, která se ze vzpomínky na Jana Opletala v Praze proměnila v protest proti československé komunistické vládě, byla večer na Národní třídě rozehnána jednotkami Veřejné bezpečnosti. Kolem sta lidí bylo předvedeno, nejméně 13 lidí bylo při zásahu zraněno. Jednotky použily k rozehnání davu obušky, vodní děla i slzný plyn.

Akce začala na pražském Albertově a pokračovala pochodem na vyšehradský Slavín. V průběhu podle Rudého práva začala převažovat hesla, která „napadala představitele KSČ, vedoucí úlohu komunistické strany, požadovala (…) demisi vlády a vypsání svobodných voleb“ atd.

Československá televize večer informovala o zásahu s tím, že část účastníků manifestace zneužila shromáždění k protisocialistickým projevům. V centru města podle ní narušovali veřejný pořádek. Podle oficiálních údajů se demonstrace zúčastnilo asi 15000 lidí, očití svědkové ale odhadují účast na několik desítek tisíc.

Tvrdost zásahu potvrdili listu New York Times zástupci tisku. Napaden byl fotograf Atlanta Journal Michael Schwarz i zpravodajka Chicago Tribune Paula Butturiniová. Disident Karel Srp v New York Times demonstraci pochválil: „Byla to největší a nejlepší demonstrace, jakou jsem viděl. Atmosféra byla lepší než v roce 1969.

Akci uspořádali neorganizovaní studenti ve spolupráci s pražskou městskou vysokoškolskou radou. Oficiální shromáždění k 50. výročí úmrtí Jana Opletala se konala v Praze v Karolinu za účasti předsedy české vlády Františka Pitry i na dalších místech.

Podobná vzpomínková akce studentů v Bratislavě přerostlá v protivládní protest proběhla bez policejního zásahu.

Zdroje

[editovat]
  • Clamor in the East; Riot Police in Prague Beat Marchers and Arrest Dozens. New York Times [online]. 1989-11-18 [cit. 2011-11-14]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Demonstrace studentů. Rudé právo [online]. 1989-11-18 [cit. 2011-11-14]. Dostupné z: [2].