Veřejnost se rozloučila se zesnulým fotbalistou Diegem Maradonou, konal se i pohřeb

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Diego Maradona v roce 1986 s trofejí pro mistry světa

Slavný argentinský fotbalista Diego Maradona zemřel ve středu 25. listopadu 2020 na srdeční selhání. Veřejné rozloučení i pohřeb se konal dnes.

Ještě ve středu 25. listopadu 2020 do prezidentského paláce přišla Maradonova bývalá manželka Claudia Villafaňeová, jejich dvě dcery Dalma a Gianinna, další bývalá manželka Verónica Ojedaová se synem Dieguitem Fernandem. Dostavila se i jeho dcera Jana, kterou Maradona uznal za vlastní teprve před několika lety. Následně se přišlel rozloučit i šéf Argentinské fotbalové asociace Claudio Tapia a současní i bývalí argentinští fotbalisté včetně Maradonových bývalých spoluhráčů.

Veřejné rozloučení[editovat]

Dnes se s ním do prezidentského paláce Casa Rosada v Buenos Aires přišly navzdory opatřením proti šíření pandemii covidu-19 rozloučit desítky tisíc lidí. Rakev s Maradonovými ostatky byla do paláce dopravena sanitkou za doprovodu policie v 6:00 tamního času (10:00 SEČ) a ještě před tímto okamžikem před palácem čekaly stovky lidí. Při první vlně náporu fanoušků do místnosti s rakví, použili policisté slzný plyn. Lidé se s Maradonou loučili pláčem, vyjádřením díku, ale i fotbalovým skandováním. Rakev s Maradonovými ostatky měla být podle plánu pro veřejnost vystavena tři dny. Bylo očekáváno, že se s fotbalistou přijde rozloučit až milion lidí. V průběhu dne však přišla jeho rodina s přáním, aby se pohřeb uskutečnil co nejdříve. Termín pohřbu byl tedy naplánován na 18:00 místního času (22:00 SEČ). Proto bylo oznámeno, že místnost s rakví bude pro veřejnost otevřena jen do 16:00 tamního času (20:00 SEČ). Ale když těsně před termínem začaly ve stále dlouhé frontě vznikat potyčky mezi lidmi, kteří se přišli s Maradonou rozloučit, rozhodly se úřady dobu vystavení rakve pro veřejnost prodloužit o tři hodiny do 19:00 místního času (23:00 SEČ). Prezidentský palác byl pro veřejnost uzavřen podle posledního plánu v 19:00 místního času. Ani to se neobešlo bez výtržností a zásahu policie. Policie ke zvládnutí davu musela použít slzný plyn a podle médií došlo i na střelbu gumovými projektily.

Pohřeb[editovat]

Ve středu 25. listopadu 2020 argentinský prezident Alberto Fernández vyhlásil kvůli zesnulému fotbalistovi 3 dny státního smutku a uvedl, že Maradona bude mít státní pohřeb. Rodina však možnost vypravení státního pohřbu odmítla a dokonce požádala o přesunutí plánovaného termínu pohřbu na dnešní večer, přičemž by jí nevadilo, kdyby se konal časně ráno ve čtvrtek 27. listopadu 2020. Oběma těmto přáním bylo vyhověno a Maradona byl pochován kolem 20:00 místního času (0:00 SEČ) na hřbitově Jardín Bella Vista do stejného hrobu, do kterého byli dříve pohřbeni i jeho rodiče. Lidé, na které se nedostala řada v prezidentském paláci, následovali v troubících autech a motocyklech po dálnici kolonu doprovázenou policií na hřbitov Jardín Bella Vista na předměstí Buenos Aires. Samotného uložení Maradonova těla do hrobu se účastnil jen úzký okruh nejbližších. Areál hřbitova byl po pohřbu policií uzavřen.

Zdroje[editovat]

  • Argentinci se poklonili u Maradonovy rakve, večer se konal pohřeb. iDNES.cz [online]. 2020-11-26, rev. 2020-11-27 [cit. 2020-11-27]. Dostupné z: [1].
  • Argentinci se loučí s Maradonou, pohřben bude už dnes. www.eurofotbal.cz [online]. 2020-11-27 [cit. 2020-11-27]. Dostupné z: [2].
  • Argentina truchlí, prezident vyhlásil tři dny smutku za Maradonu. www.seznamzpravy.cz [online]. 2020-11-25 [cit. 2020-11-27]. Dostupné z: [3].