Přeskočit na obsah

Ve Varšavě dokončili první linku metra. Po pětadvaceti letech

Z Wikizpráv

Sobota

Staveniště stanice Stare Bielany. Dnes se stanice spolu s dalšími dvěma slavnostně otevírá

Dnes se slavnostně otevírá poslední úsek první linky Varšavského metra, který se nachází v severní části metropole a má tři stanice (Stare Bielany, Wawrzyszew a Młociny). Varšavská podzemní dráha, která má mít výhledově linky celkem tři, tak ukončila jednu z významných etap svého rozvoje.

Slavnostní otevření nového úseku se koná dnes večer za účasti primátorky Hanny Gronkiewiczové-Waltzové. Vystoupí polští známí umělci a hudební skupiny, jako například Jerzy Połowski, Stasiek Wielanek, či skupina Czerwone Gitary. Třešničkou na dortu pak bude britská zpěvačka Alice Russell.

Součástí stanic jsou i rozsáhlé přestupní uzly na autobusové a tramvajové spoje, vybavené rozsáhlými záchytnými parkovišti pro tisíce automobilů.

Polská metropole nepatří k městům s rozvinutou sítí podzemní dráhy. Výstavba Varšavského metra začala v dubnu 1983, tedy ještě v neklidných dobách kdy byl vyhlášen výjimečný stav, a pokračovala velmi pomalu. V jižní části trasy byl provoz zahájen roku 1995, severní úseky se budovaly velmi pomalu, mnohdy se pracovalo jen na trati s jedinou stanicí. Nyní tak mohou obyvatelé i návštěvníci metropole na Visle využívat 23,1 km dlouhou trať s 21 stanicemi. Během následujících pěti let se má stavět pak i druhá linka, která povede východo-západním směrem.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Warszawa: otwarcie ostatnich stacji metra na polských Wikizprávách.

  • Wielkie otwarcie warszawskiego metra. Dziennik [online].  [cit. 2008-10-25]. Dostupné z: [1]. (polsky)