Přeskočit na obsah

Ve Vilémově na Havlíčkobrodsku se zřítil most

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Ve Vilémově na Havlíčkobrodsku se před 14:41 hodinou zřítil silniční most přes řeku Hostačovku a zavalil dělníky, kteří právě pracovali na jeho rekonstrukci. Most pocházel ze 20. let 20. století.

Šest dělníků firmy Bögl & Krýsl provádělo blíže nespecifikované bagrování právě v momentě, kdy došlo ke zřícení mostu. Odborníci spekulují, že právě odtěžení pat, klenby mostu, mohlo vést k jejímu zhroucení. Po oznámení na tísňovou linku se na místo vydali hasiči a později též kynologický tým a speciální tým z Prahy, který se specializuje na vyprošťování obětí zemětřesení. Postupně též dorazila vyprošťovací technika.

V průběhu odpoledne a noci se podařilo vyprostit dva dělníky. Jeden z nich byl s těžkými zraněními transportován vrtulníkem do nemocnice. Poté vyprostili ještě 4 mrtvé osoby, poslední ve tři hodiny ráno. Podle dostupných informací se mělo jednat o 3 Čechy a 3 Slováky.

Most se nachází na silnici druhé třídy číslo 345 z Golčova Jeníkova do Chotěboře. Zakázku na rekonstrukci mostu získalo od Kraje Vysočina konsorcium M-silnice – Strabag, to si však zvolilo subdodavatelskou firmu Bögl & Krýsl. Ta je již známá kvůli podobným kauzám. V roce 2008 došlo ke zřícení mostu ve Studénce na projíždějící vlak, zahynulo 8 lidí a 95 bylo zraněno. A oběti mělo i zřícení nového mostu u obce Kurimany na severovýchodě Slovenska, tam nicméně firma neprováděla výstavbu fyzicky, ale měla subdodavatele.

Související zprávy[editovat]

Zdroje[editovat]

  • MLD, VER. Ve Vilémově se zřítil most. Dělníci zůstávají pod sutinami. ČT24 [online].  [cit. 2014-09-05]. Dostupné z: [1].
  • Zprávy. ČT24 [online].  [cit. 2014-09-05]. Dostupné z: [2].
  • KOLAŘÍK, Michal. Na Vysočině se zřítil most. Šance na přežití tří dělníků bledne. iDNES.cz [online]. 2014-09-04 [cit. 2014-09-05]. Dostupné z: [3].
  • Stavěli už třetí most, který se zřítil! Česká firma, kterou soudili za tragédii ve Studénce. Blesk.cz [online].  [cit. 2014-09-05]. Dostupné z: [4].
  • MÁNERT, Oldřich. Na Slovensku se zřítil most, stavěla ho i firma souzená za Studénku. iDNES.cz [online].  [cit. 2014-09-05]. Dostupné z: [5].
  • Zásah ve Vilémově skončil. Proč most pohřbil 4 lidi, vyšetřuje policie. iDNES.cz [online].  [cit. 2014-09-05]. Dostupné z: [6].

Externí odkazy[editovat]