Přeskočit na obsah

Ve Virginii začaly předčasným hlasováním volby amerického prezidenta

Z Wikizpráv

Pátek

Virginia Beach je největší město, kde se už dá v předstihu volit americký prezident

V čtyřistatisícovém státu Virginia nastal jako v prvním volební termín pro ty, kteří nebudou moci volit prezidenta USA v řádném termínu 4. listopadu. Celkově předčasné odvolení umožňuje 36 z 50 států unie. Odborníci očekávají, že letos tuto možnost využije na 40 milionů voličů, což odpovídá asi třetině hlasů odevzdaných kandidátům v předchozích volbách v roce 2004.

Podle posledního průzkumu prestižního Gallupova ústavu vede v preferencích demokratický kandidát Barack Obama s pětiprocentním náskokem před republikánským konkurentem Johnem McCainem

Pozorovatelé také zaregistrovali, že rostoucí význam předčasného hlasování mění strategii kandidátů. V minulosti si nechávali trumf na měsíc říjen na tzv. říjnové překvapení, které by na poslední chvíli změnilo poměr sil. Nyní už mají za sebou dávno zveřejnění jmen svých plánovaných spolupracovníků a vytvářejí shrnující prohlášení.

Voliči, kteří využijí prvních termínů předčasných voleb, se nebudou moci orientovat ani podle tradičních velkých televizních debat.

Nejčastěji se předčasně volí poštou, někde je ale ve vybraných dnech otevřeno menší množství volebních místností. Jejich rozmístění do škol by v letošním roce mohlo nahrát Obamovi, když v minulosti pomáhaly předčasné hlasy konzervativních voličů spíš republikánským kandidátům.

Zdroje

[editovat]
  • iw, ČTK. První Američané vhodili do uren lístky se jmény Obamy a McCaina. iDNES.cz [online]. 2008-09-20, rev. 2008-09-20 [cit. 2008-09-20]. Dostupné z: [1].
  • SULLIVAN, Amy. Virginia Sounds the Starting Gun for Early Voting. Time [online]. 2008-09-19 [cit. 2008-09-20]. Dostupné z: [2]. (anglicky)