Ve Volgogradě začaly Delfské hry

Z Wikizpráv

Neděle

Logo Mezinárodní delfské rady

Více než 2,5 tisíce mladých lidí z Ruska a 25 nebo 26 dalších zemí se účastní prvních evropských delfských her ve Volgogradu. Ty byly zahájeny včera úřadujícím gubernátorem Volgogradské oblasti Andrejem Bočarovem, delfský oheň byl zapálen a vztyčena delfská vlajka. Delfské hry jsou obdobou olympijských her, místo sportu ale soutěží mladí lidé od 10 do 25 roků v tvorbě tradičního, lidového a současného umění.

Slavnostní zahájení mělo kulturní část, zachycující historii Volgogradu, stejně jako historii delfského hnutí. Proběhlo na břehu řeky Volhy, kde postavili několikapatrovou scénu, která vypadá jako třípalubový koráb. Delfské hry se inspirovaly pýthijskými hrami pořádanými v Delfách ve starověkém Řecku od roku 582 př. n. l. Rusko organizuje delfské hry od roku 2000. Zahájení skončilo ohňostrojovou a laserovou show.

Přečteny byly i pozdravy předsedy vlády Dmitrije Medveděva a prezidenta Vladimira Putina. Medveděv řekl, že hry jsou „zvlášť významné v Roce kultury, který probíhá v naší zemi. Tvorba je krásný základ pro vzájemné duchovní obohacení, pro prohloubení důvěry a vzájemné porozumění mezi mládeží prostředky umění.“

Slavnostní večer ale zahrnoval i politické poznámky k blízké Ukrajině. Bočarov v proslovu řekl: „V předvečer pro nás svatého Dne vítězství v bratrské Ukrajině pokračují fašisti v pálení a zabíjení mírumilovných lidí.“ Účastníci zahájení uctili památku obětí událostí v Oděse, v níž desítky lidí zemřely při střetech mezi prokyjevskými a proruskými aktivisty.

V celosvětovém delfském hnutí se nyní pod záštitou UNESCO zapojuje celkem 65 zemí. Mezi disciplíny patří hudba, tanec, tvorba diskžokejů, výtvarné umění, fotografování, modelářství, cirkusové umění, vaření, lidová i současná řemesla, divadlo a umělecký přednes, televizní žurnalistika.

Motto Delfského Volgogradu 2014 zní „Kultura je vektor rozvoje“. První evropské delfské hry skončí 8. května.

Zdroje[editovat]

  • В Волгограде зажгли огонь Дельфийских игр. Российская газета [online]. 2014-05-04 [cit. 2014-05-04]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • В Волгограде открылись Дельфийские игры. РИА Новости [online]. 2014-05-03 [cit. 2014-05-04]. Dostupné z: [2]. (rusky)
  • В Волгограде официально стартовали «Дельфийские игры-2014». Комсомольская правда [online]. 2014-05-04 [cit. 2014-05-04]. Dostupné z: [3]. (rusky)
  • Медведев: Дельфийские игры помогли многим артистам заявить о себе. РИА Новости [online]. 2014-05-02 [cit. 2014-05-04]. Dostupné z: [4]. (rusky)