Ve francouzském Saint-Nazaire demonstrovali za Rusko i za Ukrajinu

Z Wikizpráv

Neděle

Loď třídy Mistral (ilustrační foto)

Jen na délku vojenské lodi Mistral byly od sebe vzdálené dvě demonstrace ve francouzském Saint-Nazaire. Obě souvisely s nedávným oznámením prezidenta Françoise Hollanda, že loď třídy Mistral, která je před dokončením, prozatím nebude kvůli aktivitám ruských vojsk na Ukrajině Rusku předána. Jedna skupina demonstrantů rozhodnutí kritizovala, druhá ho vítala.

Dřív začal protest proruských demonstrantů. Mezi nimi byli jak radikálové z Národní fronty, tak i mnoho místních obyvatel. Zaměstnanci z továrny STX, která dvě lodě Mistral pro Rusko staví, se totiž bojí kvůli možnému zastavení dodávky o práci, podnikatelé pak o obrat. Jedno z hesel znělo: „Hollande chce zabít Saint-Nazaire. My říkáme ne!“ Akci této skupiny podpořil i městský radní a kandidát na starostu za Národní frontu Jean-Claude Blanchard.

Později dorazili i odpůrci předání obou lodí Rusku. Kromě lidí z okolí to byla i skupina ve Francii žijících Ukrajinců, které přivezly od Paříže autobusy. Jejich heslem bylo „Žádný Mistral pro Putina“ nebo „Žádný Mistral pro agresora“. Jeden z Ukrajinců, který se představil reportéru listu Le Figaro jako Andrej, řekl: „Jsem proti předání Mistralu, není možné loď předat během války.“

Obě skupiny zůstaly oddělené a k vzájemné konfrontaci tak nedošlo.

Francie má s Ruskem podepsanou smlouvu o dodávce dvou vrtulníkových lodí třídy Mistral. Od začátku ukrajinské krize francouzská vláda dlouho odolávala tlaku západních spojenců na zrušení tohoto kontraktu, předevčírem ale prezident Hollande oznámil, že pozastavuje předání první lodi.

Zdroje[editovat]

  • Navire Mistral. Pro-russes et pro-ukrainiens manifestent à Saint-Nazaire. Ouest France [online]. 2014-09-07 [cit. 2014-09-07]. Dostupné z: [1]. (francouzsky)
  • Mistral : manifestations à Saint Nazaire. Le Figaro [online]. 2014-09-07 [cit. 2014-09-07]. Dostupné z: [2]. (francouzsky)