Přeskočit na obsah

Ve věku 53 let zemřel hudebník Sterling Morrison

Z Wikizpráv

Úterý 5. září 1995

Sterling Morrison v roce 1992

Předposlední srpnový den zemřel po dlouhé nemoci hudebník Sterling Morrison, který v šedesátých letech stál u zrodu legendární newyorské hudební skupiny The Velvet Underground. Skupinu založil v roce 1965 společně se zpěvákem a kytaristou Lou Reedem, bubeníkem Angusem MacLisem a velšským multiinstrumentalistou Johnem Calem. MacLise byl zanedlouho nahrazen Maureen Tuckerovou, čímž vznikla klasická sestava skupiny.

Po odchodu z kapely The Velvet Underground v roce 1971 se přestal věnovat hudbě a později působil například jako kapitán remorkéru. Před pěti lety byla skupina ve své klasické sestavě obnovena, ale pouze pro zahrání jedné písně na benefičním koncertě ve Francii. Roku 1993 společně odehráli evropské turné a zanedlouho byla činnost skupiny definitivně ukončena. Morrison později hrál v doprovodné skupině Maureen Tuckerové a spolupracoval i s Johnem Calem.

Narodil se jako Holmes Sterling Morrison, Jr. dne 29. srpna 1942 v East Meadow na Long Islandu. Jeho rodiče se rozvedli brzy po jeho narození a on tak vyrůstal s matkou a nevlastním otcem.

Zanechal po sobě manželku Marthu a dvě děti, dceru Mary Anne a syna Thomase.

Zdroje

[editovat]
  • VAN GELDER, Lawrence. Sterling Morrison, 53, Rock Guitarist, Dies [online]. The New York Times, 1995-09-02, [cit. 2014-11-29]. Dostupné online. (anglicky)
  • WELSCH, Chris. Obituary: Sterling Morrison [online]. The Independent, 1995-09-04, [cit. 2014-11-29]. Dostupné online. (anglicky)