Velký Tupolev nouzově přistál na uzavřeném letišti

Z Wikizpráv

Úterý

Letadlo, které muselo nouzově přistát v Ižmě, na fotografii z roku 2006

Jako zázrak hodnotí členové posádky okolnosti nouzového přistání, které museli absolvovat poté, co jejich letadlu Tupolev Tu-154 vypověděly službu elektrické a navigační systémy. Letadlo přistálo na nepoužívané letiště v Ižmě v Republice Komi, která je nyní udržovaná jen jako přistávací plocha pro vrtulníky. Na krátké dráze letiště stroj nedokázal zabrzdit, přejel její konec a skončil v polích. Přistání se ale obešlo nejen bez ztrát na životech, ale i bez zranění.

Letadlo společnosti Alrosa odstartovalo na pravidelnou linku z Polárního letiště ve městě Udačnyj v Jakutsku a mířilo do Moskvy. Nad Komi ale přestaly letadlu fungovat důležité systémy. Piloti bez navigace a dorozumívání nemohli letět na nejbližší vhodná letiště. Sestoupili pod mraky a hledali vhodné místo k přistání. Náhodou zahlédli letiště v Ižmě, kde se jim podařilo přistát.

Na palubě byl i cestující Vladimir Dvorak, který řekl: „Svým hrdinským úsilím dokázala posádka letadla zachránit 72 lidí i sama sebe.“

„Říkají, že je to zázrak, že mohli obrátit na tuhle dráhu. Paliva jim zbývalo jen na 10 minut. Chodili tu pak po dráze a děkovali jí za záchranu,“ popisoval reakci pilotů zvláštní zpravodaj webu Bizněs Novosti Republiky Komi.

Cestující byli nejprve ubytováni ve sportovním komplexu, poté je převezli do nedalekého města Uchta, odkud je čeká přeprava do Moskvy. Složitější to bude s návratem samotného letadla, pro jehož start je zdejší dráha podle všeho příliš krátká.

Zdroje[editovat]

  • Sledstvie opečataet samoljot v Ižme. Bizněs Novosti Respubliki Komi [online]. 2010-09-07 [cit. 2012-05-08]. Dostupné z: [1]. (rusky)
  • V Komi avarijno sel Tu-154. Lenta.ru [online]. 2010-09-07 [cit. 2012-05-08]. Dostupné z: [2]. (rusky)
  • Avarijnaja posadka v Komi: u samoljota otkazalo vsjo oborudovanie. Vesti.ru [online]. 2010-09-07 [cit. 2012-05-08]. Dostupné z: [3]. (rusky)