Velkou pardubickou vyhrála Sixteen, první kůň v cíli byl diskvalifikován

Z Wikizpráv

Neděle

Chyba v orientaci připravila o vítězství ve 118. Velké pardubické francouzského koně v českém chovu Amant Grise a jeho žokeje Marka Stromského, a tak hlavní cenu znovu získala bělka Sixteen, letos v sedle s žokejem Josefem Bartošem. Na dalších místech doběhli Hirsch a Juventus. Sixteen překonala časem 8:58,49 minuty traťový rekord, jako první absolvovala trať nejslavnějšího překážkového dostihu na evropském kontinentu pod devět minut.

O diskvalifikaci rozhodla dostihová komise na základě projednávání tzv. protestu ex offo, tedy šetření, které si zadala sama. Zhruba po čtvrthodinovém jednání diskvalifikovala Amant Grise i britského Ivoire de Beaulieu.

Žokej Josef Váňa, který chtěl vyhrát dostih pošesté a jehož Juventus odskakoval do dostihu s nejnižším kursem jako favorit, kvůli problémům s výzbrojí dokončil až na třetím místě, přesto prohlásil, že se Velké pardubické zúčastnil naposledy. Poprvé se totiž objevil ve startovní listině společně se svým synem, který byl pátý. Okomentoval i Stromského chybu: „Od toho tam otočný bod je, nemělo cenu spekulovat. Ale tím, že zůstal v dostihu, z něj udělal peklo, byl totiž výborně připraven.“

Zvláštní průběh dostihu pokazil radost i Josefu Bartošovi. Litoval Stromského i celou jeho stáj, která kromě diskvalifikace přišla o Klipa, utraceného kvůli zranění po pádu na prodlouženém Taxisovu příkopu.

Sixteen vyhrála dostih i v loňském roce, tehdy ji vedl Dušan Andrés. Naposledy obhájil kůň vítězství ve Velké pardubické v roce 2004, i tehdy to byla klisna Registana. Sixteen a Registana jsou ale jediné klisny, které vyhrály ve Velké pardubické od roku 1990.

Průběh dostihu[editovat]

Do dostihu odskočilo šestnáct koní, jedinou změnou byla náhrada žokeje Dušana Andrése, který se zranil v jednom z rámcových dostihů, slovenským jezdcem Jiřím Kouskem, který usedl do sedla Hirsche. Andrés jel v loňském roce klisnu Sixteen a ve Velké pardubické s ní zvítězil.

Taxisův příkop žádné problémy početnému startovnímu poli nepřinesl, všichni koně ho zvládli naprosto čistě a bez zaváhání. Brzy nato ale tři jezdci neobjeli povinný otočný bod a zadělali si tak na diskvalifikaci - šlo o Klipa, Amant Grise a britského Ivoire de Beaulieu. Jen o několik metrů dál na prodlouženém Taxisovu příkopu, kde před dvěma roky skončily naděje dvojnásobného vítěze Maskula, upadl z dobré pozice dobře jedoucí Klip. Zranění, které si přivodil (fraktura nohy), bylo příliš vážné a kůň musel být uspán - byla to pro Hřebčín Albertovec druhá ztráta ve Velké pardubické ve dvou letech, vloni ji nepřežil Cieszymir.

Na prvních příčkách se pohybovali především Amant Gris (Stromský) a za ním Sixteen (Bartoš). Naopak otec a syn Váňové poblíž čela chyběli - ambice Josefa Váni st. těsně před dostihem snížily kurs na jeho Juventuse na 2,5:1 a udělaly z něj největšího favorita. Váňa ale v průběhu dostihu dvakrát ztratil bičík, a i když mu pomohli soupeři Raffael Romano a Libor Sedlář, nabral ztrátu.

Drop (seskok) znamenal konec dostihu pro Junga (jezdec Mátl), na Hadím příkopu přišli o jezdce Marath (Sovka) a Profil (Rája). Na velkých zahrádkách se dostal do vedení Váňa ml. s předloňským vítězem Decent Fellowem, na oranici se ale před něj zpět dostal Amant Gris následovaný Sixteen. Z čela odpadl britský Ivoire de Beaulieu. Předposlední proutěnou překážku na začátku cílové rovinky už překonávali Amant Gris a Sixteen s náskokem několika délek, zbytek pole na ně nestačil. O první místo v cíli si to rozdali bělouš s bělkou, navíc v barvách stájí, které oblékli oba jezdci, také převažovala bílá barva. Amant Gris uhájil první místo a doběhl zhruba o dvě délky první, ale dostihová komise ho diskvalifikovala. Souboj větší skupiny koní o třetí místo nakonec zvládl nejlépe Hirsch s Kouskem a pak v těsném finiši Váňův Juventus, po diskvalifikaci Amant Grise se pak posunuli na druhou a třetí příčku.

Výsledky[editovat]

  1. Sixteen (ž. Josef Bartoš)
  2. Hirsch (ž. Jiří Kousek)
  3. Juventus (ž. Josef Váňa st.)
  4. Numero Due (Luboš Urbánek)
  5. Decent Fellow (žk. Josef Váňa ml.)

Zdroje[editovat]

  • Vítěz Velké pardubické byl diskvalifikován, vyhrála opět Sixteen. Sport.cz [online]. 2008-10-12 [cit. 2008-10-12]. Dostupné z: [1].
  • CÁP, Martin. Velká pardubická v komentovaném on-line přenosu. iHNed.cz [online]. 2008-10-12 [cit. 2008-10-12]. Dostupné z: [2].