Přeskočit na obsah

Venezuela má nového prezidenta

Z Wikizpráv

Pondělí

Nicolás Maduro

Lid Venezuely si včera ve volbách zvolil nového prezidenta. Stal se jím Nicolás Maduro, který těsně zvítězil v souboji s protikandidátem Henriquem Caprilesem Radonskim.

Maduro, původně řidič autobusu, který se v minulosti pohyboval spíše v politickém pozadí, byl spolupracovníkem zemřelého prezidenta Huga Cháveze. Dle zahraničních pozorovatelů vděčí za své vítězství právě tomuto spojení a nedosahuje charismatu svého předchůdce.

Konečné výsledky
Nicolás Maduro 50,7 %
Henrique Capriles 49,3 %

Oba kandidáti vyzvali ke kontrolnímu přepočítání hlasů. Zahraniční komentátoři poukazují na to, že volební výsledek kopíruje politickou rozpolcenost země. Neúspěšný kandidát Henrique Capriles Radonski se na Twitteru vyjádřil, že má k dispozici na 300 000 případů možné manipulace s volbami.

Zdroje

[editovat]
  • Nicolas Maduro, le nouveau gardien de la "révolution bolivarienne". france24.com [online]. 2013-04-15 [cit. 2013-04-15]. Dostupné z: [1]. (francouzsky)
  • Prezidentem Venezuely se stal Maduro. Opozice požaduje přepočítání hlasů. Český rozhlas [online]. 2013-04-15 [cit. 2013-04-15]. Dostupné z: [2].