Venezuela odmítá nového amerického velvyslance

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Larry Leon Palmer, který se měl stát velvyslancem USA ve Venezuele

Čtvrtek

Novým americkým velvyslancem ve Venezuele se měl stát Larry Leon Palmer, bývalý velvyslanec v Hondurasu. Pravděpodobně ale nebude v jihoamerické zemi přijat, protože tamnímu režimu se nelíbila Palmerova vyjádření.

Palmer při potvrzování odpověděl na dotaz republikánského senátora Richarda Lugy, že má obavy o svobodu vyjadřování ve Venezuele a že vidí „jasné spojení“ mezi venezuelskou vládou a kolumbijskými povstalci. Kolumbie se v poslední době dostala s Venezuelou do vážných sporů, jelikož tvrdí, že režim v Caracasu podporuje levicové bojovníky a teroristy, např. z organizace FARC.

Venezuelská vláda v Palmerových odpovědích vidí důkaz zasahování do vnitřních věcí od někoho, který ještě ani nedorazil na území země.

Ještě ostřeji reagoval v televizním pořadu venezuelský prezident Hugo Chávez. Řečnicky se obrátil na prezidenta Baracka Obamu se slovy: „Co si to myslíte, Obamo, že přijmu toho gentlemana za velvyslance? To je nemožné.“

Zdroje[editovat]

  • CAWTHORNE, Andrew. Chavez bars nominated U.S. envoy to Venezuela. Reuters [online]. 2010-08-08 [cit. 2010-08-08]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Venezuela takes aim at U.S. ambassador designee. CNN [online]. 2010-08-05 [cit. 2010-08-08]. Dostupné z: [2]. (anglicky)