Přeskočit na obsah

Vettel v průběhu roku ani jednou nevedl, přesto je mistr světa

Z Wikizpráv

Neděle

Nový mistr světa formule 1 Sebastian Vettel

Poslední závod sezóny, Velká cena Abú Zabí, obrátil její průběh vzhůru nohama. Vítězstvím si zajistil titul mistra světa Němec Sebastian Vettel ze stáje Red Bull, přestože byl před startem v pořadí mistrovství světa až třetí a v průběhu roku nebyl na čele tabulky ani jednou.

Závod ovlivnila kolize Michaela Schumachera a Liuzziho hned v prvním kole. Po ní někteří jezdci hned zamířili do boxů, na čemž vydělali – na rozdíl od dvou hlavních favoritů na titul. Mark Webber ztrácel už z kvalifikace, Španěl Fernando Alonso ze stáje Ferrari neuspěl až v hlavním závodě. Naopak Vettel kroužil spolehlivě na prvním místě a dojel si pro titul mistra světa, který získal jako nejmladší jezdec v historii.

Vettel sice vyhrál před víkendem v sezóně čtyři závody, ale protože také třikrát nebodoval, z toho dvakrát v prvních sedmi velkých cenách, neustále jen dotahoval. Nejlépe se dostal na druhé místo po Velké ceně Monaka a většinou se pohyboval mezi třetím a pátým místem, ale finiš měl nejlepší.

Naposledy se podobný zvrat stal v roce 1976, kdy až v posledním závodu proklouzl na první místo James Hunt, který do té doby zaostával za Laudou. Laudu ale postihla v průběhu sezóny těžká nehoda, při níž málem uhořel ve svém monopostu. Přesto vynechal pouhé dva závody a zase se vrátil, ale zatímco Hunt vítězil, Lauda byl nejlépe třetí a poslední závod nedojel. Nakonec prohrál o jediný bod. Vettel letos zdolal Alonsa o body čtyři, ale při jiném bodovacím systému.

Výsledky[editovat]

MS jezdců[editovat]

Poř. Jezdec Stáj Body
1. Sebastian Vettel Red Bull 256
2. Fernando Alonso Ferrari 252
3. Mark Webber Red Bull 242
4. Lewis Hamilton McLaren 240
5. Jenson Button McLaren 214
6. Felipe Massa Ferrari 144

Pohár konstruktérů[editovat]

Poř. Stáj Body
1. Red Bull 498
2. McLaren 454
3. Ferrari 396
4. Mercedes 214

Více viz článek na Wikipedii

Zdroje[editovat]

  • Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Okino (diskuse, příspěvky) podle průzkumu archivů F1, který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.
  • Mistrem světa F1 je Vettel. Alonso a Webber finále v Abú Zabí nezvládli. iDNES.cz [online]. 2010-11-14 [cit. 2010-11-14]. Dostupné z: [1].