Vettel vyhrál Velkou cenu Malajsie F1

Z Wikizpráv

Neděle

V neděli 24. 3. 2013 dopoledne se konal další ze série závodů Velkých cen Formule 1. Letošní v pořadí již druhý závod se jel na okruhu Sepang v Malajsii.

Nepříznivé počasí, v podobě občasných dešťů a nenadálých přeháněk, se projevilo jen v prvních kolech závodu. Po 10. kole (z celkového počtu 56) se počasí uklidnilo a jezdci mohli nasadit pneumatiky na suché klima (tvrdé s červeným proužkem a střední s bílým proužkem).

Závod nabídl mnoho dramatických chvil a předjížděcích manévrů. Hned ve 2. kole vypadl jezdec týmu Ferrari Fernando Alonso a po něm následovali další jezdci. Veliké problémy s výměnou kol v boxech měl tým Force India, jehož oba vozy následkem toho odstoupily (Sutil, Di Resta). Příliš zbrklý Button si své odstoupení ze závodu zavinil sám tím, že odjel z boxu dříve, než bylo přišroubováno pravé přední kolo. Dále odstoupil např. Pastor Maldonado, který dělal školácké chyby.

Na okruhu bylo k vidění mnoho krásných předjížděcích manévrů: např. mezi oběma vozy Red Bullu, kde to těsně před koncem bylo „kolo na kolo“. Další dramatické souboje se odehrávaly na posledních bodovaných pozicích (Hulkenberg, Perez…).

Favorit dnešního závodu Fin Kimi Räikkönen si v kvalifikaci dojel pro 7. místo, ale z důvodu vytlačování spolujezdce byl penalizován a o 3 místa posunut na startovním roštu. V samotném závodě si dojel též pro 7. místo.

Sebastian Vettel, startující z pole position, vyhrál svému týmu Red Bull Racing první vítězství v sezóně a nyní vede celkové bodové pořadí jezdců.

Konečné umístění[editovat]

Poř. Jezdec Stáj
1. Sebastian Vettel Red Bull Racing
2. Mark Weber Red Bull Racing
3. Lewis Hamilton Mercedes AMG Petronas F1 Team

Zajímavosti[editovat]

  • Brit Lewis Hamilton (tým Mercedes AMG Petronas F1 Team, 3. místo) si spletl svůj tým, a místo aby zajel k sobě do boxu, zajel k týmu McLaren - Mercedes, za který jezdil v loňském roce.
  • Nico Rosberg (tým Mercedes AMG Petronas F1 Team, 4. místo) byl šéfem svého týmu záměrně vyzván k tomu, aby v posledních kolech nepředjížděl na 3. místě pomaleji jedoucího svého týmového kolegu Hamiltona, i když k tomu nebyl žádný důvod (žádný boj o body pro získání poháru). Hamilton tím pádem získal nezaslouženě 3. místo a z výrazu jeho tváře a celkové atmosféře na "bedně" bylo jasně poznat, že to nebylo správné. Na konto tohoto "incidentu" Nico prohlásil: "Tohle si budu pamatovat."
  • Předávání cen se neneslo v duchu radosti, jak tomu vždy bývá, ale spíše v duchu nucené radosti a hořkosti.
  • Finovi Kimi Räikkönenovi se povedlo dvakrát v průběhu závodu vyjet z tratě na stejném místě.

Zdroje[editovat]

  • Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Cepice (diskuse, příspěvky) podle záznamu závodu a materiálů z webu Formula1.com, který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.