Vichřice a kroupy přerušily pálení čarodějnic

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Čtvrtek

Ilustrační foto: stavba máje v obci Dolní Záhoří (okres Písek)

Silná bouřka doprovázená krupobitím přerušila ve čtvrtek na Písecku pálení čarodějnic. Několik stromů popadalo a voda náhle zaplavila vyschlá koryta potoků.

Po několika velmi teplých a suchých dnech se ve čtvrtek večer přehnala silná bouře přes okres Písek. Bouře s blesky, silným větrem a krupobitím postupovala od východu. Přešla Táborsko a pokračovala dále na západ. Do okresu Písek dorazila před osmou hodinou večerní a okres opustila zhruba po dvou hodinách. Velké blesky křižovaly oblohu, ulomené větve stromů létaly vzduchem. Bouře přinesla i značnou nadílku krup, které záhy pokryly louky a trávníky, odvodňovací koryta nestačila pobírat příval vody, která se vylila z koryt na louky, pole a silnice. Asi po hodině bouře utichla a až do rána už jen mírně poprchávalo.

Lidé, kteří se sešli u ohňů za účelem oslavy příchodu jara a pálení čarodějnic, byli nuceni opustit své ohně a nechat je společně s májkami napospas nelítostné vřavě vichru a krup. Pálení čarodějnic a stavění májky má svoji dlouholetou tradici v ČR, zejména se drží na jižní Moravě a dále v několika málo vesnicích, kde se udržuje se vším všudy. Tento svátek vychází z prastarého keltského svátku Beltine. Je oslavou jara, ale také mají zapálené ohně chránit přísedící od zlých čarodějnic, které se v tu noc rojí. Přeskakování takových zapálených ohňů je pak podle tradic dobré kvůli plodnosti. Mladí muži staví na návsi máje, což je vlastně strom, kterému je ponechána pouze horní šošolka větví. Ta je ozdobena spolu s kruhem ze chvojí, který je zavěšen pod vrcholem. Muži pak musí máj hlídat po celou noc, aby jim ji nikdo nepodřízl a neukradl právě tuto vrcholovou část. Původní tradice vykupování máje se na Písecku převážně nezachovala. O to větší ostudu sklidí obyvatelé vesnice, když se ráno probudí a shledají máj pokácenou.

V některých vesnicích ale navzdory tradici vymýšlí různá zařízení, jak si zajistit ochranu máje až do rána i v případě, že hlídači usnou. Většinou se máj uchycuje do železných traverz vysokých až dva metry, které případným lupičům výrazně znesnadňují uříznutí máje. Letos tak tomu bylo i v obci Vrcovice či Záhoří.

Silná bouře, která se Píseckem přehnala v podvečer svátku pálení čarodějnic, nenapáchala vážnější škody. Několik stromů bylo vyvráceno, voda vyplavila půdu z polí na silnice a splavila tak ornici.

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Juandev (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.