Přeskočit na obsah

Vidmar nepovede americký olympijský tým do Londýna kvůli názorům na manželství homosexuálů

Z Wikizpráv

Sobota

Bývalý americký gymnasta Peter Vidmar nebude vedoucím olympijské výpravy USA na Letních olympijských hrách 2012 v Londýně. Sportovec, který se do americké historie zapsal dvojnásobným vítězstvím na olympiádě v Los Angeles, odstoupil z funkce jen několik dní po jmenování kvůli sporům, které vyvolalo odhalení jeho tři roky starých aktivit v diskusích o manželství osob stejného pohlaví.

V prohlášení, kterým svou rezignaci doprovodil, Vidmar mimo jiné napsal: „Svůj život jsem věnoval olympijskému hnutí a ideálům dokonalosti, přátelství a respektu. Přeji si, aby mé osobní náboženské postoje nerozptylovaly pozornost o úžasných věcí, které se dějí v olympijském hnutí ve Spojených státech. Doufám, že po mém odchodu se znovu dostanou do centra dění sportovci a jejich příběhy.“

Vidmar se v roce 2008 zúčastnil dvou demonstrací proti manželství gayů a lesbiček a finančně podpořil kampaň za referendum proti uznání manželství osob stejného pohlaví v Kalifornii. Tehdy tisk citoval jeho vyjádření: „Pro naši společnost je dobré, aby měla tradiční definici manželství.“ Vidmar tvrdí, že jeho názory vycházejí z náboženského přesvědčení. Hlásí se k Církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů, tedy tzv. mormonům.

Jeho nominace a odhalené postoje vůči homosexuálům pobouřily řadu olympioniků. Mezi těmi, kteří vystoupili proti jeho účinkování v této funkci, byl například krasobruslař Johnny Weir. Kritiky se dočkal také od bývalé předsedkyně americké Nadace ženského sportu Aimee Mullinsové, která je jmenovaná do stejné funkce pro Letní paralympijské hry 2012.

Zdroje[editovat]

  • BRENNAN, Christine. USOC official Peter Vidmar resigns after anti-gay marriage actions. USA Today [online]. 2011-05-07 [cit. 2011-05-07]. Dostupné z: [1]. (anglicky)