Vláda Zimbabwe hodlá zakotvit v ústavě zákaz homosexuality

Z Wikizpráv
Poloha Zimbabwe na mapě světa

Neděle

Vláda Zimbabwe plánuje v nové ústavě zakotvit zákaz homosexuality. Na kongrese vládnoucí strany Zimbabwská africká národní unie - Vlastenecká fronta to prozradil Didymus Mutasa, stranický sekretář, který také uvedl: „Praktiky jako homosexualita, umělé ukončení těhotenství nebo eutanázie, které uráží morálku, by měly být postaveny mimo zákon.“ Také se přiznal, že ho rozčílilo, že se za homosexualitu přimlouvaly některé křesťanské organizace, přestože „víme, že homosexuální manželství je zakázáno i v Bibli.“

Těžké tresty jsou za homosexuální chování v Zimbabwe už dnes. Prezident Robert Mugabe je zpřísnil naposledy v roce 2006 jako preventivní úder proti homosexualitě. V okolních zemích není situace příliš odlišná, jen v Jihoafrické republice, která má v tomto směru světové prvenství, je naopak od roku 1996 v ústavě výslovně zmíněn zákaz diskriminace na základě sexuální orientace. Celkově jsou homosexuální aktivity zakázany v 37 z 53 afrických zemí. Bývá často považována za importovanou ze západu a léčitelnou.

Proti trestání homosexuálů nemá námitky ani premiér Morgan Tsvangirai

V samotném Zimbabwe panuje ohledně homosexuality jinak vzácná shoda mezi prezidentem (ze Zimbabwské africké národní unie) a premiérem Morganem Tsvangiraim (ze strany Hnutí za demokratickou změnu). Tsvangirai, který byl v loňském roce jedním z významných kandidátů na Nobelovu cenu za mír, se podle médií nechal slyšet „Proč by měl muž hledat vztah s jiným mužem, když je v populaci dvaapadesát procent žen?“

Proti Zimbabwe jako takovému jsou z důvodu porušování lidských práv a základních lidských svobod od roku 2002 v platnosti sankce ze strany Evropské unie.

Zdroje[editovat]

Tato zpráva byla založena zčásti nebo zcela překladem zprávy Simbabwe: Regierung plant, Verbot von Homosexualität in Verfassung zu verankern na německých Wikizprávách.

  • No room for gay rights in new constitution - Mutasa. RadioVop Zimbabwe [online]. 2010-06-21 [cit. 2010-06-27]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • BEARAK, Barry; COWELL, Alan. Zimbabwe Shrugs Off Gay Rights. The New York Times [online]. 2010-03-26 [cit. 2010-06-27]. Dostupné z: [2]. (anglicky)