Vládní výzkum: Mladí Češi často důvěřují podvrženým informacím o Romech

Z Wikizpráv

Středa

Romské děti (ilustrační foto)

Složenka na sociální dávky ve výši 35 tisíc korun. Léky zdarma na úřední potvrzení pro sociálně slabé. A dokud ještě byly některé sociální dávky vázané na veřejně prospěšné práce, tak zákonná výjimka pro vyvolené. A těmi, kdo měli mít takové výhody, byli vždy – Romové. To jsou příklady nejznámějších podvržených a nepravdivých zpráv a svědectví, které se řetězově šíří po internetu jako tzv. hoaxy. Jejich vliv je ale podle vládní Agentury pro sociální začleňování poměrně značný.

Nejde přitom jen o to, že jim mladí Češi často věří, ale i o to, že právě lidé, kteří jim věří, mívají častěji pocit, že o menšinách mají dostatek informací. Dalším znepokojivým faktem podle agentury je, že největší podíl mají lidé s negativním postojem k menšinám mezi lidmi, kteří sice nemají s nikým z žádné minority osobní negativní zkušenosti, ale mají právě sklon věřit internetovým fámám. Až po nich následuje vzorek lidí, kteří už nějakou negativní osobní zkušenost měli, a na opačném pólu jsou lidé, kteří mají nějakého Roma či jiného příslušníka menšin mezi svými přáteli či jinde ve svém okolí.

Význam internetem šířených fám je natolik podstatný i proto, že sociální sítě a elektronická média jsou jedním z nejdůležitějších zdrojů pro získávání informací o menšinách.

Výzkum pro Agenturu pro sociální začlenění zpracovala společnost Median.

Některým fámám věří skoro polovina mladých Čechů[editovat]

Nejvíce mladí Češi věří fámě, podle které mají Romové větší sociální dávky vyšší než neromské rodiny. Že je tento výrok pravdivý, se domnívá až 44 procent mladých; prakticky stejně jako těch, kteří věří výroku Romové tvoří většinu českých nezaměstnaných.

Na druhou stranu ale i v případě výroků o lécích zdarma nebo o dopravě v MHD zdarma pro Romy jen třetina lidí prohlásila, že jsou nepravdivé. Ostatní si mysleli opak, nebo nevěděli.

Nenávist ti nesluší, hlásá agentura[editovat]

Agentura kvůli masivnímu šíření nenávistných fám o Romech a menšinách spouští novou informační kampaň nazvanou HateFree Culture. Jejím motem je heslo „Nenávist ti nesluší!“ Do kampaně se zapojí i známé osobnosti, její součástí budou i vzdělávací aktivity ve dvou krajích, které jsou problémy se soužitím romské a neromské populace nejvíce zasažené - tedy v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

„Opakovaně se nám potvrzuje, že v prostředí strachu a nenávisti nemají jakékoli kroky ke zlepšení situace šanci. Vnímáme proto jako povinnost a součást naší odpovědnosti začít se věnovat i oblasti komunikace,“ řekl ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

Projekt má probíhat dva roky, ze čtyř pětin ho podporují tzv. „Norské fondy“, zbývající pětinu poskytne česká vláda.

Zdroje[editovat]

  • O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámám [online]. Agentura pro sociální začleňování, 2014-11-26, [cit. 2014-11-26]. Dostupné online. (česky)
  • Nejznámější internetové hoaxy: rozmazlovaní Romové i bonsai koťata. Reflex [online]. 2012-05-18 [cit. 2014-11-26]. Dostupné z: [1].