Přeskočit na obsah

Vladimir Kličko sní o startu na olympiádě v Riu

Z Wikizpráv

Neděle

Vladimir Kličko

Ukrajinský boxer Vladimir Kličko sní o účasti na letních olympijských hrách 2016. Poté, co porazil Alexe Lepaie v zápase o profesionální titul v těžké váze v Oberhausenu, popsal svůj sen pro web Sport-Express:

„Během her v Londýně jsem zavolal Emanuelu Stewardovi a mluvil s ním o tom. Řekl jsem mu, jo, profesionálové i amatéři se ve sportu již utkávají přímo, bylo by prima, kdybychom jeli na příští olympijské hry. On odpověděl, že by byl šťastný, protože už býval na hrách a připravil několik olympijských vítězů. Obecně ten sen tu je. Doufám, že AIBA ke mně ukáže shovívavost. A že já budu mít dostatek zdraví a motivace k účasti na olympijských hrách za dva roky.“

Emanuel Steward byl proslulý americký boxerský trenér, který zemřel krátce po olympijských hrách v Londýně, v říjnu 2012. Olympijské boxerské soutěže jsou organizovány AIBA (Mezinárodní boxerská asociace, dříve Mezinárodní asociace amatérského boxu), zatímco profesionální box patří několika profesionálním federacím. Ačkoli AIBA již zavedla vlastní profesionální či poloprofesionální kategorie, pro olympijské hry pravidla zakazují účast profesionálů a dokonce i bývalých profesionálů. Technická pravidla AIBA v bodu 1.5 říkají: „Každý boxer, který soutěžil profesionálně v individuálním kontaktním sportu, nebude způsobilý soutěžit v žádné soutěži AIBA na jakékoliv úrovni.“

Kličko dodal, že hodlá boxovat, dokud mu nebude chybět zdraví nebo motivace. „Kdy se to stane, za 10 let, za rok nebo při příštím duelu, nikdo neví,“ dodal. Pořád chce vyhrát titul World Boxing Council, který se mu vždy vyhnul. Jeho bratr Vitalij Kličko držel světový titul WBC až do konce své kariéry v prosinci 2013, žádný oficiální držitel nyní jmenován není.

Boxer těžké váhy Vladimir Kličko porazil včera Australana Alexe Lepaie v Oberhausenu a obhájil tituly mistrovství světa organizací WBA, IBF, WBO a IBO. Ve věku 38 let pokračuje ve své boxerské kariéře, zatímco jeho bratr Vitalij vstoupil do politiky a stal se vůdčí osobností ukrajinské revoluce na začátku roku. Vitalij se nyní chystá kandidovat na starostu Kyjeva.

Zdroje[editovat]

  • Владимир Кличко: "На Рио-2016 у меня мотивации хватит". Спорт-Экспресс [online]. 2014-04-27 [cit. 2014-04-27]. Dostupné z: [1]. (rusky)