Přeskočit na obsah

Volby, hotel, veteráni – Trump v kampani stihne všechno najednou

Z Wikizpráv

Pátek

Budova starého poštovního pavilonu, nyní přestavěná na nový Trumpův hotel

Přímo uvnitř svého nového hotelu přivítal Donald Trump novináře na dalším mítinku v rámci své předvolební kampaně. I když byla včerejší událost prezentovaná jako hold válečným veteránům, podstatná část jeho proslovu patřila chvále na nový hotel. Ten mimochodem stojí jen několik set metrů od Bílého domu.

Trump se pozdravil se dvěma držiteli Medaile cti, kteří ho doprovázeli, zároveň ale za čest označil to, že je může přivítat právě v hotelu: „Je to velká čest, že právě tohle je první ceremonie, protože si myslím, že až bude tento hotel otevřený oficiálně, stane se jedním z nejlepších na celém světě.“

Díky tomu, že jeho kampaň živě sledují média, vysílaly chválu jeho hotelu televizní stanice v přímém přenosu po celé zemi. Reklamu nicméně zastínila další kontroverze ohledně Trumpových výroků o původu Baracka Obamy. Trump se opakovaně připojil ke konspirační teorii, že se Obama nenarodil ve Spojených státech. Právě při tomto setkání se jí definitivně zřekl, přitom ale označil za původce lidi z okruhu kampaně své nynější soupeřky Hillary Clintonové, to ale podle médií rovněž nemůže doložit.

Luxusní hotel z bývalé pošty

[editovat]
Protest proti Trumpovi před vchodem do hotelu

Nový Trump International Hotel se nachází v budově někdejší pošty, postavené podle návrhu architekta Willoughby J. Edbrookea a otevřené v roce 1899. Jako hlavní pošta sloužila až do roku 1914. Následně byla obsazena kancelářemi a dvakrát jen těsně unikla demolici kvůli rozšiřování sousedního komplexu. V roce 2013 ji na 140 let získal do pronájmu Trump a nechal ji přestavět na luxusní hotel. Je zapsaná do seznamu památek jako součást historické zóny Pennsylvania Avenue.

Náklady na rekonstrukci hotelu měly vystoupat do výše 200 milionů dolarů (téměř pět miliard korun).

První oficiální akce v hotelu ale zároveň vyvolala i protesty. Na ulici před budovou se schází nepočetný dav Trumpových odpůrců již několik dní.

Zdroje

[editovat]
  • NELSON, Louis. Trump kicks off 'birther' press spectacle by promoting his hotel. Politico [online]. 2016-09-16 [cit. 2016-09-18]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • Trump closes door on one falsehood, opens door to another. Daily Mail [online]. 2016-09-17 [cit. 2016-09-18]. Dostupné z: [2]. (anglicky)