Volby v Turecku vyhrál Erdogan, ale slibuje kompromis opozici

Z Wikizpráv
Turecký premiér a předseda vítězné strany Recep Tayyip Erdogan

Pondělí

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan dovedl svou Stranu spravedlnosti a rozvoje k třetímu vítězství v parlamentních volbách v řadě, což v historii země nemá obdoby. Vládní strana nicméně nezískala dvoutřetinovou většinu, a tak nemůže uskutečnit bez podpory zvnějšku svůj záměr změnit ústavu. Erdogan tak musí hledat podporu u jiných stran. Prohlásil, že se obrátí na opozici, a konstatoval, že výsledek voleb znamená, že změna ústavy musí být výsledkem kompromisu.

V Turecku platí ústava, která byla přijata v roce 1982 v době, kdy v zemi existoval vojenský režim.

Erdoganova strana má za 49,9 % hlasů 326 křesel v 550členném parlamentu, což je nejvíc za posledních 10 let, ale méně než 330 míst potřebných k tomu, aby mohla strana vyvolat referendum. Hlavní opoziční síla, Republikánská lidová strana, získala 25,9 procenta hlasů a má 135 zákonodárců, Stranu národní akce volilo 13 procent voličů, což představuje 53 křesel.

Prokurdská Strana míru a demokracie posílila z 20 na 36 křesel a podle analytiků byla klíčovým faktorem, který zabránil Erdoganovi dosáhnout výraznějšího vítězství. Mohou také získat větší slovo při přípravě změn ústavy.

Turecko a Erdoganova vláda jsou často označovány jako model demokracie na muslimském Blízkém východě. Na druhou stranu zaznívají i kritické hlasy, že Erdogan upevňuje svou moc a varují před autokratickými tendencemi.

Volby proběhly bez násilností, ale turecká tisková kancelář přesto informuje, že policie zadržela 34 lidí kvůli údajnému přesvědčování lidí pro podporu kurdských nacionalistů, kteří oficiálně kandidovali jako nezávislí. Kurdská nacionalistická strana PKK je označována za teroristickou organizaci a je v zemi zakázaná.

Zdroje[editovat]