Přeskočit na obsah

Volby v USA: Mít kampaň, nebo nemít?

Z Wikizpráv

Čtvrtek

McCain zvážněl, v krizi nemá čas ani na předvolební kampaň

Za McCainovo zářijové překvapení, která si američtí prezidentští kandidáti často připravovali pro předvolební kampaň, označili komentátoři jeho rozhodnutí přerušit volební kampaň, vrátit se do Washingtonu a tam se věnovat řešení ekonomických problémů země. McCain kvůli tomu zrušil i svou účast na připravované první televizní debatě, která se měla uskutečnit na Floridě. Jeho rival Barack Obama ještě svůj plán na účast v této debatě nevzdal.

Obama McCaina ostře kritizoval. Domnívá se, že politik i v době krize má mít schopnost věnovat se předvolební kampani. Je to podle něj politický ekvivalent toho, když člověk při chůzí žvýká žvýkačku. Podle něj je právě v situaci, ve které jsou Spojené státy, třeba, aby američtí voliči slyšeli v konfrontaci názory svých kandidátů.

McCaina za jeho rozhodnutí ostře kritizoval například uznávaný moderátor televizní stanice NBC David Letterman. McCain zrušil návštěvu v jeho tradiční noční show a v Lettermana navedl ke spekulacím, zda za vším místo ekonomické krize není spíš pokles McCainových preferencí. Navíc Letterman divákům předváděl televizní vysílání konkurenční CBS, kde McCain vystupoval a nejevil známky spěchu do Washingtonu. „Hej, Johne, mám dotaz: Nepotřebuješ hodit na letiště?“ provokoval republikána Letterman na dálku.[1]

Výsledky celonárodního výzkumu, který právě nyní proběhl ve Spojených státech na zadání ABC News a listu Washington Post, ukázaly, že Obama si získal na McCaina devítiprocentní náskok; v poměru 53 ku 39 procentům mu navíc voliči věří více v tom, že dokáže zvládnout krizovou ekonomickou situaci.[2]

Zdroje

[editovat]
  • RHEE, Foon. Fate of debate decided today?. Boston Globe [online]. 2008-09-25 [cit. 2008-09-25]. Dostupné z: [3]. (anglicky)
  1. Letterman unloads on McCain for not showing up. Associated Press [online]. 2008-09-25 [cit. 2008-09-25]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  2. Obama up nine on McCain in new poll. Agence France Presse [online]. 2008-09-25 [cit. 2008-09-25]. Dostupné z: [2]. (anglicky)

Související zprávy

[editovat]