Vránová a Plachý dostali Ceny Františka Filipovského

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Neděle

Ceny Františka Filipovského, které jsou každoročně udělovány nejlepším českým dabérům, převzalo v Přelouči celkem šest herců a hereček.

Alena Vránová dostala cenu za přemluvení postavy slečny Marpleové ve filmu To je vražda, Jiří Plachý ji obdržel za roli Flash Maddena ve filmu V křesle režiséra (v originále ji hrál Christopher Plummer). Za celoživotní mistrovství byli oceněni Antonie Hegerlíková, Jiřina Petrovická, Lubomír Lipský a Josef Zíma. Sama Vránová už má také cenu za celoživotní mistrovství, kterou získala již v roce 1996.

Tradice českého dabingu - tj. přemluvení dialogů v cizojazyčném filmu českými herci - je dlouhodobě považována za jednu z nejlepších na světě, i když v poslední době není úroveň dabingu trvale vysoká. Potvrdil to i čerstvý nositel ceny Plachý, když si posteskl: „Někdy mám bohužel pocit, že z dabingu se stává fabirka. Je na něj málo času a peněz.“ Také Zíma vyjádřil určitou nespokojenost: „Tím, jak je strašně moc filmů a televizí, tak se dabing dělá za pochodu. Dříve měl skutečně evropskou úroveň. Dnes to nechci posuzovat, protože už se málokdy dívám a když, tak mám radši filmy v originále či s titulky.“

Herec František Filipovský patřil mezi nejpopulárnější české dabéry, vynikl hlavně namluvením postav francouzského komika Louise de Funés.

Zdroje[editovat]

  • DVOŘÁK, Tomáš. Ceny Františka Filipovského za dabing mají majitele. Deník [online]. 2008-09-21 [cit. 2008-09-22]. Dostupné z: [1].