Vyšel LibreOffice 4.2: změny v uživatelském prostředí i ve zdrojovém kódu

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Nová úvodní obrazovka v LibreOffice 4.2

Nezávislá mezinárodní nadace The Document Foundation spravující kancelářský balík LibreOffice oznámila vydání nové verze svého balíku s označením LibreOffice 4.2. Nová verze přináší rozsáhlé změny v uživatelském prostředí i ve zdrojovém kódu a pokračuje nahrazování pomalé technologie Java. Aplikace přináší novou úvodní obrazovku, obsahuje nové technologie, zvyšuje svůj výkon, lépe se integruje do prostředí Microsoft Windows 7 a novějších a do linuxových prostředí a významně zvyšuje kompatibilitu s dokumenty Microsoft OOXML.

Uživatelské rozhraní nové verze aplikace získalo některé novinky. Mezi nejzásadnější změny v této oblasti patří změna úvodní obrazovky, která nyní nově nabízí ke stávajícím funkcím také náhledy naposledy upravovaných dokumentů. Lze se tak snadno ihned po spuštění LibreOffice vracet k rozdělaným úkolům a úvodní obrazovka tím nabývá na větší hodnotě. Dále bylo zefektivněno zobrazení záložek ve vícezáložkových oknech, byl zlepšen posun mezí a tabulátorů v pravítku a v rámci současného trendu plochých ikon byla přednastavena nová výchozí ikonová sada Sifr.

LibreOffice 4.2 přináší ve Windows verze 7 a vyšších seskupování oken v panelech úloh a podporu pro seznam naposledy otevřených dokumentů. V linuxových systémech zavádí podporu grafických uživatelských prostředí MATE a XFCE a v GNOME 3 zlepšuje podporu pro nabídkový pruh.

Spousta dalších, spíše drobnějších změn a vylepšení přichází v jednotlivých modulech balíku. Výraznější změny byly provedeny v textovém a tabulkovém modulu Writer a Calc, spíše vzhledové pak ve zbylých modulech Impress, Math a Base.

Funkční změny[editovat]

Instalací provede uživatele nový, zjednodušený instalační dialog, který především omezuje jeho možnou chybovost. Pomocí nástrojů Group Policy Objects a Active Directory lze nyní spravovat nastavení balíku ve Windows centrálně, což ocení především podnikoví uživatelé. Procesem ověření u firmy Apple prochází nová aplikace Dálkové ovládání prezentace pro iOS, jejíž obdoba už je známá z Androidu.

Přidáno bylo expertní nastavení, jakási obdoba about:config ve webových prohlížečích, která zavádí možnost detailní úpravy vlastností balíku bez dosavadní rizikové a nepohodlné nutnosti zasahovat ručně do jeho konfiguračních souborů.

Byla zdokonalena nebo upravena podpora formátů MathML, PDF, RTF a výrazně i Microsoft Works a Open XML. Zavedena byla podpora pro přístup na Google Drive a pro formáty AbiWord, Adobe FreeHand a Apple Keynote nebo možnost zablokování stahování nedůvěryhodného obsahu.

Nové technologie ve zdrojovém kódu[editovat]

Neviditelnou, ale o to důležitější změnou v balíku je přidání nových technologií na úrovni zdrojového kódu, které výrazně zrychlí běh balíku a zvýší jeho výkon. Počáteční neúplná podpora technologie OpenCL je ve výchozím stavu ještě vypnuta. Umožní však tabulkovému procesoru Calc při některých výpočtech použít kromě standardního CPU také jádro grafické karty, pokud to hardware počítače umožňuje. Calc tak pomalu dotahuje v této oblasti již zabydlený konkurenční Excel z balíku Microsoft Office. Calc také nově umí ukládat data efektivněji a rychleji prostřednictvím vícerozměrných datových struktur, obě novinky jsou dílem Kóheie Jošidy.

LibreOffice také opouští ve výchozím nastavení databázový engine HSQLDB založený na Javě a volí výrazně rychlejší databázi Firebird, který ho má ve výhledu zcela nahradit.

Zdroje[editovat]

  • VIGNOLI, Italo. LibreOffice 4.2: focusing on performance and interoperability, and improving the integration with Microsoft Windows (press release). The Document Foundation Blog [online]. 2014-01-30 [cit. 2014-01-31]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • VALACH, Petr. LibreOffice 4.2 – náskok se zvětšuje. OpenOffice.cz [online]. 2014-01-15 [cit. 2014-01-31]. Dostupné z: [2]. ISSN 1214-9608.
  • VALACH, Petr. LibreOffice 4.2 – programové moduly. OpenOffice.cz [online]. 2014-01-29 [cit. 2014-01-31]. Dostupné z: [3]. ISSN 1214-9608.