Přeskočit na obsah

Vzácná dřevěná brána v Soulu lehla popelem

Z Wikizpráv

Pondělí

Brána před požárem
Brána po požáru

Požár zničil v noci ze včerejška vzácnou dřevěnou bránu Sungnjemun (Brána ušlechtilých slavností) v jihokorejském hlavním městě Soulu. S ohněm bojovalo více než sto hasičů šest hodin, ale památku pocházející z roku 1398 se jim zachránit nepodařilo. Ze stavby, která byla nejvýznamnější památkou v Soulu a jedním z největších korejských národních pokladů, zbyl jen kamenný podstavec.[1][2]

Policie v úterý oznámila, že zatkla 69letého muže, který se přiznal k úmyslnému založení požáru. Identifikovala ho jen jako „pana Chae“. Zatčený muž si již dříve odpykal trest vězení za založení požáru královského paláce v roce 2006. Podle svých slov oba ohně založil proto, že byl rozhořčen tím, že se vláda nevěnovala jeho stížnostem kvůli malé finanční kompenzaci za odprodej jeho parcely o rozloze 100 metrů čtverečních, uvedl mluvčí policejní stanice ve čtvrti Namdaemun Kim Jong-su.[3][4]

Chae prostřednictvím reportérů na policejní stanici vyjádřil omluvu „všem Jihokorejcům“. Bránu Sungnjemun si prý zvolil proto, že je snadno dostupná veřejnou dopravou a stojí v řídce obydlené oblasti, kde je nepravděpodobné, že by požár někoho zranil.

Korejci truchlí, ale zároveň projevují i pobouření. Deník Korea Times kritizuje bezradný postup vlády, nedostatek hasicích přístrojů na místě, neschopnost požárníků zvládnout oheň i to, že objekt nikdo nehlídal.

Místo neštěstí v pondělí navštívil i nově zvolený prezident Li Mjung-bak, který řekl, že „lidi bude bolet u srdce“.

Sungnjemun, která byla často nazývána také Namdaemun (Velká jižní brána), byla postavena v roce 1398 za vlády dynastie Čo-sunů a dlouhou dobu sloužila jako hlavní vstup do Soulu, který se tehdy stal hlavním městem Koreje. V roce 1447 byla přebudována a často byla rekonstruována, nicméně některé pilíře stále pocházely z původní stavby. Jako jedna z mála soulských památek přežila japonskou okupaci v letech 1910-45 a korejskou válku v letech 1950-53. V roce 1962 byla prohlášena za hlavní národní poklad a v roce 2006 zpřístupněna veřejnosti. Byla to nejstarší dřevěná stavba v Soulu.

Úřady tvrdí, že mají detailní plány budovy, pomocí nichž bude restaurována. Obnova však potrvá nejméně tři roky a podle prvních odhadů bude stát 21 miliónů amerických dolarů.

Reference

[editovat]
  1. BBC: Fire ravages South Korea landmark (anglicky)
  2. Aktuálně.cz: Korea smutní. Nejdůležitější památka v zemi shořela
  3. CNN: Arrest made in Seoul landmark fire (anglicky)
  4. Idnes: Policie má žháře, který zapálil v Soulu historickou bránu