Přeskočit na obsah

Vznikla nová divadelní encyklopedie na internetu

Z Wikizpráv

Úterý

Divadelní ústav spouští novou internetovou encyklopedii, která přináší výsledky základního výzkumu o dějinách a současnosti českého jevištního umění. Bude průběžně aktualizovaná a počítá se i se zveřejněním jen dílčích podkladů pro budoucí hesla, která zatím na základě nedostatečného množství pramenů není možné vypracovat. Garantem encyklopedie je Kabinet pro studium českého divadla.

Česká divadelní encyklopedie je postavená na platformě MediaWiki, kterou používá i Wikipedie nebo třeba Wikizprávy. Prohlížení hesel umožňuje každému přihlášenému uživateli, registrace je zdarma. Kromě encyklopedického obsahu ale bude přinášet i celé původní studie.

Základem České divadelní encyklopedie budou přejatá a příslušně aktualizovaná hesla z šesti slovníků, které Divadelní ústav vydal v minulých letech, a to Česká divadla (2000), Český taneční slovník (2001), Hudební divadlo v českých zemích (2006). Starší divadlo v českých zemích do konce 18. století (2007), Theater in Böhmen, Mähren und Schlesien. Von den Anfängen bis zum Ausgang des 18. Jahrhunderts (2013) a Česká činohra 19. století a začátku 20. století (2015).

Rozvoj encyklopedie by měl probíhat na základě tří nynějších projektů, které se ale všechny věnují pouze činohře a staršímu divadlu. Nyní je ve zkušebním provozu.

Externí odkazy

[editovat]

Zdroje

[editovat]
  • Zkušební provoz elektronické České divadelní encyklopedie zahájen. CultureNet [online]. 2015-12-18 [cit. 2015-12-29]. Dostupné z: [1].