Wikicitáty mají pět tisíc stránek

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Jubilejní logo českých Wikicitátů

Právě dnes načaly české Wikicitáty druhou pětitisícovku obsahových stránek. Jubilejní článek ale vznikl již před dvěma dny. Jeho tématem se stal význačný japonský filosof a učenec Jamazaki Ansai s citátem o úctě: „Úcta je ústřední hodnotou všech mezilidských vztahů a veškeré činnosti.“ V krátké době se tak jedná již o druhý pokořený milník českých sesterských projektů Wikipedie. Na konci května totiž Wikizdroje překonaly hranici dokonce 20 000 stránek.

Při srovnání s téměř 270 000 články české Wikipedie se může tento dílčí úspěch jevit jako zcela zanedbatelný. Pokud se ale podíváme na srovnání jednotlivých jazykových verzí Wikicitátů, tak zjistíme, že česká mutace je teprve devátou v historii, která tuto metu pokořila. Zdaleka největší mutace, anglická a polská, jen lehce překračují počet 22 000 obsahových stránek.

Na projektu lze nalézt citáty významných osobností, přísloví i pranostiky. Naopak takzvané hlášky z filmů a seriálů tu příliš podporovány nejsou. „Rozsáhlé dialogy postav už často překračují rámec, který nám poskytuje autorský zákon,“ říká správce Milda a doplňuje: „navíc málokterá z vkládaných ‚hlášek‘ má hlubší myšlenku, nepotřebuje pro neznalce toho díla vysvětlení souvislostí nebo je dále užívána (citována).“

Wikicitáty se ale nepotýkají jen s konkurencí jiných jazyků, i na českém internetu lze nalézt celou řadu projektů, které zpřístupňují výroky slavných. Jakým způsobem se s touto situací vyrovnávají? „Oproti jiným webům se stejným zaměřením cílíme na náročnější skupinu čtenářů, kteří ocení přidanou hodnotu. Například zdroj citátu či jeho původní znění,“ říká uživatelka Úterý, autorka jubilejního článku. „Oproti dřívějšku se výrazně zlepšila prozdrojovanost citátů i celková úroveň hesel,“ dodává.

Jako významný problém uvádí editoři snahu o zejména politickou propagaci, kdy náhodní přispěvatelé přidávají v hojné míře obsahově bezvýznamné citáty svých oblíbenců nebo naopak názorových nepřátel. Také se prý čas od času setkávají s nesolidním jednáním některých subjektů, které kopírují obsah Wikicitátů na svůj web, ale zdroj v rozporu s licencí neuvedou.

Co se týče plánů, chtějí uživatelé i nadále pokračovat v nastaveném zvyšování úrovně jednotlivých stránek, ale uvítali by i nové zapálené editory. Úterý téma uzavírá slovy: „Stále je co zlepšovat. V počátcích si vystačíte s citáty klasiků starověkého světa, ale jak projekt roste, je stále náročnější doplňovat další výroky. A i čtenáři jsou stále náročnější.“

Zdroj[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Reaperman (diskuse, příspěvky), který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.