Wikimedia Česká republika odměnila na Světě knihy zdatné wikipedisty

Z Wikizpráv

Sobota

Stánek Wikimedia Česká republika na veletrhu Svět knihy

Stejně jako loni prezentuje Wikimedia Česká republika Wikipedii na veletrhu Svět knihy. Návštěvníkům nabízí naživo ukázky editace Wikipedie, uspořádala páteční přednášku o Wikipedii a v sobotu vyhlásila první laureáty Cen za rozvoj české Wikipedie. U stánku se v průběhu tří dnů vystřídaly stovky lidí.

„Jsem rád, že naprostá většina lidí, kteří se u našeho stánku zastavili, měla živý zájem o Wikipedii a že k ní mají pozitivní vztah. Snažili jsme se je většinou přesvědčit, aby se také sami zapojili do její tvorby, pro začátek aspoň opravou drobných chyb,“ řekl spokojený předseda sdružení Wikimedia Česká republika Petr Novák.

Ke stejnému účelu sloužily i Ceny za rozvoj české Wikipedie, které sdružení uspořádalo poprvé v historii projektu. Hlavní ceny získali uživatelé Acoma, Chmee2 a Juraroz za rozvoj článků Zbraslavský klášter, Gejzír, Etna, Machu Picchu a Průmysl v České republice. Další články zlepšili jiní uživatelé, a tak se výrazného rozvoje dočkalo více než 200 dosud zanedbaných témat. Celkem bylo oceněno 15 wikipedistů, kteří získali ceny od hlavního partnera České spořitelny a dalších sponzorů.

Páteční přednáška znovu v souvislé podobě předvedla vývoj nového článku. Pro zhruba 60 posluchačů popisovali editaci Wikipedie Petr Novák a Pavel Hrdlička.

Letošní Svět knihy je už šestnáctým ročníkem tohoto nejvýznamnějšího českého knižního veletrhu. Opět se koná na pražském Výstavišti a má dvě hlavní témata: Rosteme s knihou (o literatuře pro děti) a Literatura a sbližování kultur.

Hlavním hostem veletrhu je tentokrát Polsko, které se prezentuje svou expozicí ve střední hale Průmyslového paláce. I proto dorazili také na stánek Wikimedia Česká republika dva hosté ze sesterského polského sdružení. Marcin Cieslak přijel speciálně proto, aby pozval i českou veřejnost na letošní Wikimanii, která se koná letos v červenci v Gdaňsku. „Chceme lidem říct, že to mají opravdu blízko, že by mohli přijet.“ Cieslak věří, že Wikimania přiláká i lidi, kteří zatím nejsou zapojení do komunity Wikimedia. „Obvykle lidi znají jen články a mají k projektu úplně jiný vztah, než když poprvé poznají i jejich autory.“

Stánek P611 bude otevřený ještě v neděli.

Zdroje[editovat]

  • Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Okino (diskuse, příspěvky) podle tiskové zprávy Wikimedia Česká republika, který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.