Přeskočit na obsah

Wikipedie a její sesterské projekty byly několik hodin nedostupné

Z Wikizpráv

Středa

Loga jednotlivých projektů Wikimedia Foundation

Populární encyklopedie Wikipedie byla ve středu zhruba od sedmi večer do jedenácti večer středoevropského času nedostupná, stejně jako její sesterské projekty včetně Wikizpráv. Důvodem byly primárně výpadky serverů v evropské data centrále v Amsterdamu.

Ty byly podle informací z blogu vývojářů Wikipedie způsobeny tím, že se servery začaly přehřívat a tedy se automaticky vypnuly. Poté přišly na řadu standardní procesní postupy, v rámci kterých byly změněny DNS záznamy, aby byli evropští uživatelé přesměrováni na servery na Floridě. V těchto postupech ovšem byla chyba, takže DNS záznamy pro Wikipedii přestaly fungovat celosvětově. Správci sice problém opravili, ale špatné záznamy zůstaly uložené v mezipaměti u mnoha poskytovatelů Internetu i několik hodin, tedy několik hodin byla Wikipedie z hlediska mnohých uživatelů nedostupná.

Někteří uživatelé se pokusili problém s DNS vyřešit přistupováním přes HTTPS bránu, která musela být následně na nějaký čas kvůli přetížení vypnuta.

Zdroje[editovat]

  • GROSS, Doug. Wikipedia back up after server meltdown. CNN [online]. 2010-03-24 [cit. 2010-03-26]. Dostupné z: [1]. (anglicky)
  • BERGSMA, Mark. Global Outage (cooling failure and DNS) [online]. 2010-03-24, [cit. 2010-03-26]. Dostupné online. (anglicky)