Wikizprávy:Roboti/Žádosti

Z Wikizpráv
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zkopírujte a doplňte následující text:

== [[Uživatel:<Jméno bota>|]] ==
;Majitel: [[Uživatel:<Jméno majitele>|]]
;Programovací jazyk: <programovací jazyk či platforma>
;Funkce: <funkce>
;Nasazení: <kontinuální nebo ad hoc>
;Na jiných wiki: <např. seznam wiki, kde tento bot už běží>
;Poznámky: <poznámky>
~~~~

Copy and fill the following text:

== [[Uživatel:<Bot's name>]] ==
;Majitel: [[Uživatel:<Owner's name>|]]
;Programovací jazyk: <programming language or platform>
;Funkce: <function>
;Nasazení: <will it work continuously or ad hoc?>
;Na jiných wiki: <list of other (major) wikis, where this bot is flagged and runs>
;Poznámky: <notes>
~~~~

Žádosti / Requests[editovat]

Majitel
AdambroBot
Programovací jazyk
Python (pywikipedia) and PHP
Funkce
Update weather map hourly with latest global temperatures
Nasazení
Initial edit rate will be continuously, once per hour, possibly increasing as further developments are made such as more regional maps covering smaller areas showing more detail.
Na jiných wiki
en:User:AdambroBot (flagged), fi:User:AdambroBot (flagged), hu:User:AdambroBot (bot flag requested)
Poznámky
See en:Template:Weather World C

Adambro 22:33, 3. 6. 2008 (UTC)

Majitel
User:Alexsh
Programovací jazyk
Pywikipediabot SVN
Funkce
interwiki
Nasazení
continuously
Na jiných wiki
All statistics in here
Poznámky
Bot right statistics

Alexsh 13:25, 4. 6. 2008 (UTC)

Práva bota byla udělena, editace budou zatím sledovány ale věřím že nic nehrozí/Bot flag was granted, further edits will be observed, however no futher problems are expected --Aktron 11:46, 12. 6. 2008 (UTC)

Rights revoked until full and smooth functionality verified on smaller set of edits. (Práva odebrána do doby, než bude plná a bezproblémová funkčnost prověřena na menším počtu editací.)
Danny B. 12:17, 12. 6. 2008 (UTC)

Majitel
Dorgan
Programovací jazyk
pywikipedia
Funkce
interwiki
Nasazení
autonomous, continuously
Na jiných wiki
hu, ro, ru, en, de, nl, fr, it ar etc wikipedias, and requested in hu.wikinews
Poznámky
<notes>

DorganBot 11:31, 12. 6. 2008 (UTC)

Práva bota byla udělena, editace budou zatím sledovány ale věřím že nic nehrozí/Bot flag was granted, further edits will be observed, however no futher problems are expected --Aktron 11:46, 12. 6. 2008 (UTC)

Rights revoked until full and smooth functionality verified on smaller set of edits. (Práva odebrána do doby, než bude plná a bezproblémová funkčnost prověřena na menším počtu editací.)
Danny B. 12:17, 12. 6. 2008 (UTC)

Bot policy[editovat]

Hello. To facilitate steward granting of bot access, I suggest implementing the standard bot policy on this wiki. This will involve creating a redirect to this page from Wikizprávy:Bot policy, and adding a line at the top noting that it is used here. In particular, this policy allows automatic acceptance of known interlanguage linking bots (if this page says that is acceptable), which form the vast majority of such requests.

Please read the text at m:Bot policy before commenting. If you object, please say so; it will be implemented in one week if there is no objection, since it is particularly written to streamline bot requests on wikis with little or no community interested in bot access requests. —Pathoschild 16:55:31, 13 červen 2008 (UTC)

Done.Pathoschild 15:16:02, 07 červenec 2008 (UTC)

Global bots[editovat]

Hello. The standard bot policy was updated to allow global bots, which are now technically possible. These are trusted bots that will be given bot access on all wikis that allow global bots (the local policy or request page must explicitly allow them, or they won't get access on this wiki). The current requirements for global bots are:

 • the bot must only perform maintenance of interlanguage links;
 • the bot must already be active on several wikis, with long-term contributions to back up its trustworthiness.

Does anyone object to allowing global bots on this wiki? I'll update the local policy in a week if there are no objections. Thanks. —Pathoschild 22:55:26, 26 červenec 2008 (UTC)

Done.Pathoschild 03:35:18, 03 srpen 2008 (UTC)
Majitel
Grondin sysop and bureaucrat in french wikinews (User:Grondin)
Programovací jazyk
pywikipedia svn (interwiki.py)
Funkce
interwiki link
Nasazení
Works ad hoc.
Na jiných wiki
It runs on all wikinews project, bot flag requests are pending.
Poznámky
Néant
Some edits
[1], [2], [3], [4], or all the edits just for testing. Please, tell me if you want I stop the bot. If you want to block the bot, do that without the IP adress, my main account work in this IP too, I risk to be banned. Thank's.
Edits in another wikiks
[5] or [6], or in italian wiki by example.

Grondin 9. 4. 2009, 23:59 (UTC)

Granted.
Danny B. 12. 4. 2009, 11:13 (UTC)
Merci !--Grondin 12. 4. 2009, 12:22 (UTC)
Majitel
Mjbmr
Programovací jazyk
Pywikipedia
Funkce
Interwikis
Nasazení
Continuously on fawikinews
Na jiných wiki
Please see here
Poznámky
it's running from toolserver

Mjbmr Talk 12. 11. 2010, 14:56 (UTC)

Granted.
Danny B. 12. 11. 2010, 22:01 (UTC)
Thanks Mjbmr Talk 13. 11. 2010, 08:25 (UTC)
Majitel
Tchoř
Programovací jazyk
pywikipedie
Funkce
podle potřeby
Nasazení
ad hoc
Na jiných wiki
cswiki, hsbwiki
Poznámky

Tchoř 23. 3. 2011, 02:57 (UTC)

Majitel
Okino
Programovací jazyk
php (Wikibot)
Funkce
především správa kategorií pro DPL, případně budoucí archivace zpráv
Nasazení
kontinuální
Na jiných wiki
-
Poznámky
-

Okino 14. 7. 2011, 02:15 (UTC) Již jsem netrpělivý... Bude přidělen příznak? Žádný jiný bot tu nemusel na rozhodnutí čekat tak dlouho jako můj... :-// Okino 11. 9. 2011, 12:03 (UTC)

Ano, nemusel. Protože:

 1. všechny běží na obecně známém, komunitně vytvářeném, prověřeném a spolehlivém frameworku pywikipediabot
 2. všechny ovládají dlouhodobě známí botovodiči
 3. všechny dělají známé obecné a údržbářské úpravy
 4. jsem po drtivou většinu času od žádosti nebyl u internetu

Má-li dělat běžnou údržbu, nevidím jediný problém v tom, aby měl flag. Ale osobně bych velmi rád slyšel garanci toho, že nebude dělat zase nějaké hurá akce, které se následně ukážou jako chybné nebo nevhodné a místo šetření práce jí spíše přidělají...
Danny B. 11. 9. 2011, 12:27 (UTC)

Danny, urgentně Tě žádám, aby ses ke mně začal chovat s přiměřenou úctou, kterou si za práci na Wikizprávách - doufám - zasloužím. Pokud máš nějaké dotazy, tak se zeptej - a předpokládej dobrou vůli. Žádná akce, kterou bot prováděl, nebyla hurá akce, a že třeba udělal něco špatně, to se může stát, to mne mrzí, ale nikomu jinému než mně to zatím žádnou práci nepřidělalo! Takže Tě v první řadě žádám o okamžitou omluvu za nařčení z hurá akcí a dále o přidělení příznaku, nebo o konkrétní otázky, na které mám odpovědět, aby mohl být příznak přidělen, nebo zamítnut! Okino 11. 9. 2011, 12:33 (UTC)

A pokud jde o framework, bot, kvůli kterému byl framework založený, edituje en.wiki od roku 2009 a má 26 tisíc editací. Sám framework se tedy zdá být prověřený, určitě bude spolehlivější než jeho botovodič, tedy já. Ale doufal jsem, že moje historie tady na wiki bude dostatečnou zárukou - no, asi jsem se spletl... :-/ Okino 11. 9. 2011, 12:48 (UTC)

(s několikanásobným editačním konfliktem)
Podívej, Okino, nemám jediné tušení, proč na mne "zvyšuješ hlas". Já s tebou - jsa ve zcela pohodové náladě - celou dobu komunikuji naprosto normálně a rozhodně nemám zájem si tu náladu kazit nějakými hádkami na základě nepodložených spekulací. Tedy buď se můžeme bavit konstruktivně, nebo to budeme muset odložit.
Dobrou vůli předpokládám od počátku, nevím, na základě čeho zřejmě usuzuješ na opak. Zodpovědně o něčem rozhodovat neznamená předpokládat (nebo mít) špatnou vůli.
Hurá akce je akce bez náležité přípravy jejích podkladů a zázemí. Pokud by byla příprava zodpovědně provedena, nevznikly by například takovéto editace.
Zatím bohužel nevidím, že bys ty chyby a nevhodnosti po botovi opravil, takže zatím ta práce na lidi čeká, například odstraňování těchto editací nebo mazání stromu kategorií řazení.
Konkrétní otázka byla vyřčena, i když ne v podobě otázky, ale přání toho, co bych velmi rád slyšel. Další konkrétní dotazy se jednoduše odvíjejí od jeho plánu činnosti:

 1. Umí aktualizovat stránky rubrik (vč. hlavní strany), takto spouštěn nepravidelně.
  • Znamená to, že purguje všechny portály? Někde jsi psal, že by to měl dělat pravidelně - jak konkrétně? A v souvislosti s diskusí jinde se ptám, zda také bude purgovat kategorie, když z nich ten seznam posledních zpráv odstranit nechceš?
 2. 11. 8. naučen přidávat řadicí kategorie. Při každé editaci přidávána jedna kategorie. Po několika spuštěních v této činnosti zastaven, aby mohl přidávat více kategorií při jedné editaci. / Přidávat více řadicích kategorií během každé jedné editace. / Umět odebírat řadicí kategorie, pokud někdo odebere hlavní kategorii. / Umět vytvářet řadicí kategorie.
  • Pominu-li to, že měl už od počátku přidávat vše relevantní najednou a ne jedno po druhém jednotlivě, tak předpokládám, že tento bod je po této diskusi passé?
 3. 14. 8. naučen (na druhý pokus) přidávat kategorii Svět do všech státních kategorií.
  • Je schopný to dělat i s nějakou jinou činností z těch, které již dělá? Umí tu kategorii přidat na správné místo v pořadí?
 4. Aktualizovat některé grafické nástroje.
  • Které? Jak?
 5. Hromadně přestavět / vytvořit rubriky pro země.
  • Jak?
 6. (ostatní)
  • Umí dělat i obecnou údržbářskou práci typu oprava přesměrování, kosmetické úpravy, aktualizace interwiki apod.? Umí tyto věci dělat zároveň?

Okino, respekt tady jako aktivní uživatel samozřejmě máš, alespoň můj. Ale to, že jej máš, přeci ještě nijak nepředjímá, že umíš míchat kyseliny, pilotovat letadlo, šlechtit psy a vodit boty s minimalizací negativního dopadu jejich aktivit.
Co se frameworku týče, tak tam jde o to vědět, co vše dělá a že v tom skutečně bude spolehlivý, což je logicky u soukromých projektů složitější než u komunitních. A jak jsi sám řekl, záleží i na botovodiči, čímž se vracíme zpět k mému přání a otázkám, které jsem tu měl rozepsané než jsi na mne reagoval.
Takže shrnuto a podtrženo (a vlastně zopakování toho, co jsem už říkal předtím): Nevidím důvod, proč bota neoznačit, pokud bude jasné, že bude šetřit práci.
Danny B. 11. 9. 2011, 13:29 (UTC)

Tak, když pominu absenci Tvé omluvy, která by skutečně byla na místě, odpovím na Tvé otázky, byť některé jsou zcela určitě už passé a nemusel by ses na ně ptát, když se o nich mluví jinde. Ale budiž, já zatím ještě dobrou vůli mám...

Hurá akce to není a opravdu s tím okamžitě přestaň. Byla to akce připravovaná několik měsíců, možná dokonce let, která zabrala spoustu studia a práce - vzhledem k minimální vlastní aktivitě v tomto směru nemáš žádné právo ji takto znevažovat a poměrně malé právo ji takto kritizovat. To, že jsem přehlédl něco ze systému, který's tu kdysi asi sám vytvořil, a narazil na to až později při úplně jiné věci, neznamená, že to je nepřipravené. Nikdo není schopný najednou pojmout všechny věci. A teď odpovědi:

 1. Ne, toho času občas namátkou a na vyžádání purguje ty hlavní, ale není problém ho naučit purgovat všechny a případně ho podmíněně naučit, aby purgoval jen ty, u kterých to bude dávat smysl. Předpokládal jsem, že to bude u hlavních portálů dělat jednou denně, v případě většího provozu na Wikizprávách do budoucna i častěji. Může to potenciálně dělat i u kategorií, ale zatím se s tím nepočítalo.
 2. Pominu-li to, že málokdo dovede udělat všechno dokonalé najednou (pochybuji, že to dovedeš), tak v tuto chvíli ano, tento bod je v tuto chvíli passé. Ale jak jsem zároveň napsal jinde, na revert to zatím může klidně počkat.
 3. Zatím to jinak neumí. Je někde uvedeno "správné pořadí kategorií"? Pokud vím, nic takového neexistuje, takže je logicky vyloučeno, abych to naučil svůj bot.
 4. Měl by snad do budoucna aktualizovat grafy vývoje kurzů pro rubriku Ekonomika. Ale to je hudba velmi daleké budoucnosti (i když vzhledem k tomu, že možná nebude potřeba dělat roboticky něco s DPLkami, mohl by na to být čas dřív).
 5. Ne, neumí, k tomu nebyl (aktuálně) stavěn. Je to snad problém? Proč má být? Musím vytvořit superdokonalý robot, který umí úplně všechno, aby mohl dělat to, co potřebuju?

Na bot dohlížím a jeho provedené editace mám v plné patrnosti. Jeho framework je vyzkoušený lety provozu na en.wiki, za svoje vlastní skripty, které tento framework využívají, mohu samozřejmě odpovídat jen sám, což se snažím.

Podobný výslech jsem na české Wikipedii nikde u žádosti o příznak bota nenašel a musím říct, že vůbec, ale vůbec není příjemný. Už samy bez vyzvání poskytnuté informace jsou u žádostí o příznak bota nadstandardní. Kdyby ale aspoň vše začalo tímhle výslechem, a ne potřebou se takového výslechu dlouze doprošovat, tak bych to asi přijal lépe. Takhle je to jen obtěžující a nekolegiální. Navíc pochybuji, že by odpověď na některou z otázek měla být tak podstatná, aby brzdila přidělení příznaku. Spíš bych uvítal, kdybys kolegiálně napsal, co by se mělo zlepšit, abys nováčkovi v programování bota pomohl radou nebo připomínkou, ale k tomu jaksi nedošlo.

Jinak ještě jednou připomenu, že ani Ty jsi určitě nespadl učený rovnou z nebe, taky ses určitě musel něco učit a při tom občas něco pokazil. Předpokládám, že Tě za to nikdo nekritizoval stylem, jako to teď děláš Ty, a pokud ano, tak Tě lituji, ale neomlouvám. Okino 11. 9. 2011, 13:58 (UTC)

Po konzultaci s dalšími byrokraty (chvíli trvalo, než mi všichni oslovení odpověděli, proto ta prodleva), kteří neměli proti mému postupu námitky, jsem příznak přidělil. Užívej s rozvahou. Nicméně doufám, že netriviální editace opravdu budou dopředu konzultovány - chceme si přeci práci šetřit a ne přidělávat. Díky.
Danny B. 17. 9. 2011, 11:45 (UTC)

Díky. Jsem rád za přidělení, ale nespokojen s průběhem, a vlastně i se závěrečným zdůvodněním. Cizí byrokraté nemají do Wikizpráv co mluvit a předpokládal jsem, že mne znáš dost dobře z Wikizpráv i jinak, aby ses rozhodl sám. Cizí byrokraté nepatří do komunity Wikizpráv, a proto nemohou mít námitky vůči jakémukoli postupu, který zde zvolíš (viz též meta:Bot policy, byrokraté nemají žádný vliv na příznakování na cizích projektech). A speciální výzvu ke konzultacím práce bota budu s dovolením ignorovat. Bot nedělá žádné neprodiskutované aktivity, vždy pracuje ve prospěch konsenzuálně přijatého rozhodnutí, ale konkrétní postup už pak konzultovat dobře nejde, to už můžu rovnou bota vyhodit a nebo pronajmout nějakému programátorovi, ať si ho vede podle mých pokynů, což je ale pravý opak důvodu, proč jsem ho dělal. Okino 17. 9. 2011, 13:59 (UTC)

Majitel
Reaperman
Programovací jazyk
AWB
Funkce
náročnější náhrady na požádání
Nasazení
na požádání
Na jiných wiki
cs.wiktionary
Poznámky

Reaperman 18. 9. 2011, 19:20 (UTC)

Majitel
Artem Korzhimanov
Programovací jazyk
Python, interwiki.py
Funkce
interwiki????
Nasazení
????
Na jiných wiki
????
Poznámky
Začal tu u nás fungovat tak před dvěma týdny, o příznak si nepožádal, ale zadělává nám poslední změny. Udělí mu ho byrokrat takhle na „cizí“ vyžádání? Okino 8. 2. 2012, 15:26 (UTC)
Majitel
Milda
Programovací jazyk
Python (mw:Pywikipediabot)
Funkce
různé úkoly dle možností a schopností
Nasazení
na požádání
Na jiných wiki
cs.wiktionary, cs.wikisource, cs.wikiquote
Poznámky

Milda (diskuse) 17. 3. 2013, 23:45 (UTC)

Přiděleno.
Danny B. 18. 3. 2013, 00:17 (UTC)

MediaWiki message delivery - odebrat příznak[editovat]

Zdravím. Bylo by možné odebrat tomuto účtu příznak bota? Byť je to automatizovaný účet, účel jeho existence není typickým příkladem bota. Děkuji za zvážení. --Okino (diskuse) 15. 11. 2014, 17:36 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Vzhledem k tomu, že je to systémový účet, tak pochybuji, leč nevylučuji. Jinak je to přesně typický příklad bota - automatizované masivní akce.
Danny B. 15. 11. 2014, 18:37 (CET)Odpovědět[odpovědět]
Z technického hlediska to nepochybně bot je. Ale z hlediska toho, co přináší, to bot tak úplně není. Je to pošťák, který slouží k rozmnožení zcela nerobotické editace - individuálních vzkazů od konkrétních lidí. Důležitější je pro mne i v tomto případě obsah, než forma, podle které bych uvítal, kdyby byl zařazen. Děkuji. --Okino (diskuse) 15. 11. 2014, 18:46 (CET)Odpovědět[odpovědět]
Majitel
AlvaroMolina
Programovací jazyk
Pywikibot - AWB
Funkce
Broken and double redirects repair tasks using Pywikibot, and replacement tasks when requested using AWB.
Nasazení
Manually.
Na jiných wiki
Portuguese, Esperando and Turkish Wikinews.
Poznámky
It is executed manually from Labs.

Alvaro Molina ( - ) 14. 6. 2017, 23:47 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Apologies for the delay, from some odd reason I didn't get the notification about page update.
We do not suffer from broken (except for renamed users user(-talk) pages) or double redirects, therefore the bot obviously wouldn't be utilized. Besides, we have enough local community member driven bots. So thank you for your offer, but the flag is not granted.
Danny B. 8. 9. 2017, 23:25 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Majitel
Robins7
Programovací jazyk
AutoWikiBrowser, Pywikibot (Python)
Funkce
opravy odkazů, kategorií, šablon a textu…
Nasazení
ruční spuštění na jednorázovou akci
Na jiných wiki
cswiki
Poznámky
O příznak bota žádám proto, abych mohl provádět hromadné akce jako je oprava odkazů a kategorií, případně jiné úpravy podobného charakteru. Na české Wikipedii běží od jara bez problémů. @Danny B.: Děkuji

Robins7 (diskuse) 2. 12. 2020, 16:42 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Přiděleno z role stewarda, jelikož lokální byrokrat je dlouhodobě neaktivní, viz zprávy na jeho diskusi. --Martin Urbanec (diskuse) 30. 12. 2020, 13:21 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Zdravím. Chtěl bych oznámit, že bot bude ke své práci od teď využívat kromě AWB také pywikibota. --Robins7 (diskuse | příspěvky | e-mail) 26. 9. 2021, 18:05 (CEST)Odpovědět[odpovědět]