Wikizprávy:V redakci/13
FileExporter beta feature
Na všech wiki bude brzy spuštěna nová funkce betaverze: Exportér souborů. Umožňuje export souborů z místní wiki na Wikimedia Commons včetně historie souboru a historie stránky. To, které soubory lze exportovat, si definuje komunita každé wiki: Pokud chcete tuto funkci používat, zkontrolujte si prosím konfigurační soubor vaší wiki.
Exportér souborů již byl funkcí betaverze na mediawiki.org, meta.wikimedia, deWP, faWP, arWP, koWP a na wikisource.org. Po doplnění některých funkcionalit se nyní stává funkcí betaverze na všech wiki. Nasazení je plánováno na 16. ledna. Více informací najdete na stránce projektu.
Jako vždy budeme velmi vděčni za vaše názory. Pokud si chcete Exportér souborů vyzkoušet, aktivujte si jej ve svém uživatelském nastavení. Nejlepším místem pro komentáře je centrální diskuse. Děkujeme jménem projektu Technických přání Wikimedia Deutschland.
Johanna Strodt (WMDE) 14. 1. 2019, 10:41 (CET)
No editing for 30 minutes 17 January
16. 1. 2019, 15:47 (CET)
Talk to us about talking
The Wikimedia Foundation is planning a global consultation about communication. The goal is to bring Wikimedians and wiki-minded people together to improve tools for communication.
We want all contributors to be able to talk to each other on the wikis, whatever their experience, their skills or their devices.
We are looking for input from as many different parts of the Wikimedia community as possible. It will come from multiple projects, in multiple languages, and with multiple perspectives.
We are currently planning the consultation. We need your help.
We need volunteers to help talk to their communities or user groups.
You can help by hosting a discussion at your wiki. Here's what to do:
- First, sign up your group here.
- Next, create a page (or a section on a Village pump, or an e-mail thread – whatever is natural for your group) to collect information from other people in your group. This is not a vote or decision-making discussion: we are just collecting feedback.
- Then ask people what they think about communication processes. We want to hear stories and other information about how people communicate with each other on and off wiki. Please consider asking these five questions:
- When you want to discuss a topic with your community, what tools work for you, and what problems block you?
- What about talk pages works for newcomers, and what blocks them?
- What do others struggle with in your community about talk pages?
- What do you wish you could do on talk pages, but can't due to the technical limitations?
- What are the important aspects of a "wiki discussion"?
- Finally, please go to Talk pages consultation 2019 on Mediawiki.org and report what you learned from your group. Please include links if the discussion is available to the public.
You can also help build the list of the many different ways people talk to each other.
Not all groups active on wikis or around wikis use the same way to discuss things: it can happen on wiki, on social networks, through external tools... Tell us how your group communicates.
You can read more about the overall process on mediawiki.org. If you have questions or ideas, you can leave feedback about the consultation process in the language you prefer.
Thank you! We're looking forward to talking with you.
Trizek (WMF) 21. 2. 2019, 16:01 (CET)
Read-only mode for up to 30 minutes on 11 April
8. 4. 2019, 12:56 (CEST)
Wikimedia Foundation Medium-Term Plan feedback request
Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka
Smysl
Stručná a jasná otázka: Má tenhle projekt ještě vůbec nějaký smysl...? --Okino (diskuse) 7. 7. 2019, 15:39 (CEST)
- No, o tom pochybuju od doby, kdy jsem zjistil, že se na něj téměř nesmí přispívat, respektive smí, pod těžkou kontrolou. --Palu (diskuse) 10. 7. 2019, 13:13 (CEST)
Hlavní stránka se neobnovuje
...jinak hlásím problém s hlavní stránkou. I když jsou vytvořené podstránky, na hlavní stránce zůstávají prázdné pozvánky na přidání krátké zprávy. --Okino (diskuse) 7. 7. 2019, 16:18 (CEST)
Editing News #1—July 2019
Přečíst si tuto zprávu v jiném jazyce • Seznam odběrů tohoto vícejazyčného zpravodaje
Věděli jste, že...?
Vítejte zpět u zpravodaje týmu Editing.
Od posledního vydání tým spustil ve vizuálním editoru pro mobily dvě nové funkce a začal vyvíjet další tři. Veškerá tato činnost vede ke splnění cíle týmu zjednodušit editaci na mobilním webu.
Předtím, než vám představíme to, co tým v poslední době spustil, na vás máme otázku:
Máte zájem vyzkoušet si nový způsob přidávání a upravování odkazů?
Pokud ano, oceníme vaši zpětnou vazbu! Na jiné wiki si můžete vyzkoušet tento nový nástroj pro editaci odkazů ve vizuálním editoru pro mobily.
Následujte tyto instrukce a sdílejte svůj zážitek:
📲 Vyzkoušet Editační kartičky.
Nedávno spuštěno
Vizuální editor pro mobily je jednodušší editační nástroj určený pro chytré telefony a tablety, které používají mobilní web. Tým Editing nedávno spustil dvě nové funkce, které ho vylepšují:
- Editace sekcí
- Účelem je usnadnit přispěvatelům soutředit se na své editace.
- Tým toto zkoumal pomocí A/B testování. Z testu vyplynulo, že u přispěvatelů, kteří měli dostupnou editaci sekcí, bylo o 1 % pravděpodobnější, že zveřejní editaci, kterou začali, než u těch, kteří měli dostupnou pouze editaci celé stránky.
- Hladší načítání
- Účelem je plynulý přechod mezi čtením a editací.
Editace sekcí a hladší načítání jsou nyní dostupné pro všechny, kteří používají vizuální editor pro mobily.
Nové a aktivní projekty
Tot je seznam našich nejvýznamnějších aktuální projektů. Sledováním těchto stránek budete vědět o novinkách v projektech a také budete moct sdílet zpětnou vazbu novému designu, prototypům a výsledkům výzkumu.
- Editační kartičky: Jde o přehlednější způsob, jakým lze v článcích přidávat a upravovat odkazy, citace, obrázky, šablony atd. Tuto funkci si nyní můžete vyzkoušet. Zde uvidíte jak: 📲 Vyzkoušet Editační kartičky.
- Obnova panelu nástrojů na mobilech: Tento projekt zjistí, zda jsou přispěvatelé úspěšnější, když je snadnější rozpoznat jednotlivé editační nástroje.
- Dostupnost vizuálního editoru pro mobily: Toto A/B testování si klade otázku: Jsou noví přispěvatelé úspěšnější, pokud používají vizuální editor pro mobily? Na zodpovězení této otázky spolupracujeme s 20 verzemi Wikipedie.
- Zlepšení použitelnosti: Tento projekt usnadní používání vizuálního editoru pro mobily. Cílem je, aby se přispěvatelé soustředili na editaci a měli v editační nástroje větší důvěru.
Co nás čeká
- Wikimania: Několik členů týmu Editing se zúčastní Wikimanie v srpnu 2019. V rámci debat o růstu komunity povedou zasedání na téma editace z mobilu. Sdělte týmu, jak lze vylepšit proces editování.
- Diskusní stránky: V následujících měsících začne tým Editing s vylepšováním diskusních stránek a komunikace v rámci wiki.
Další informace
Stránka VisualEditor on mobile je místem vhodným pro zjišťování dalších informací o projektech, na kterých pracujeme. Náš tým si přeje s vámi debatovat o čemkoliv, co se týká procesu editování. Pokud nám máte co říct nebo se zeptat, zanechte prosím svůj vkaz na stránce Talk:VisualEditor on mobile.
23. 7. 2019, 20:32 (CEST)
Update on the consultation about office actions
Hello all,
Last month, the Wikimedia Foundation's Trust & Safety team announced a future consultation about partial and/or temporary office actions. We want to let you know that the draft version of this consultation has now been posted on Meta.
This is a draft. It is not intended to be the consultation itself, which will be posted on Meta likely in early September. Please do not treat this draft as a consultation. Instead, we ask your assistance in forming the final language for the consultation.
For that end, we would like your input over the next couple of weeks about what questions the consultation should ask about partial and temporary Foundation office action bans and how it should be formatted. Please post it on the draft talk page. Our goal is to provide space for the community to discuss all the aspects of these office actions that need to be discussed, and we want to ensure with your feedback that the consultation is presented in the best way to encourage frank and constructive conversation.
Please visit the consultation draft on Meta-wiki and leave your comments on the draft’s talk page about what the consultation should look like and what questions it should ask.
Thank you for your input! -- The Trust & Safety team 16. 8. 2019, 10:03 (CEST)
New tools and IP masking
Hey everyone,
The Wikimedia Foundation wants to work on two things that affect how we patrol changes and handle vandalism and harassment. We want to make the tools that are used to handle bad edits better. We also want to get better privacy for unregistered users so their IP addresses are no longer shown to everyone in the world. We would not hide IP addresses until we have better tools for patrolling.
We have an idea of what tools could be working better and how a more limited access to IP addresses would change things, but we need to hear from more wikis. You can read more about the project on Meta and post comments and feedback. Now is when we need to hear from you to be able to give you better tools to handle vandalism, spam and harassment.
You can post in your language if you can't write in English.
Johan (WMF)21. 8. 2019, 16:18 (CEST)
The consultation on partial and temporary Foundation bans just started
Hello,
In a recent statement, the Wikimedia Foundation Board of Trustees requested that staff hold a consultation to "re-evaluat[e] or add community input to the two new office action policy tools (temporary and partial Foundation bans)".
Accordingly, the Foundation's Trust & Safety team invites all Wikimedians to join this consultation and give their feedback from 30 September to 30 October.
How can you help?
- Suggest how partial and temporary Foundation bans should be used, if they should (eg: On all projects, or only on a subset);
- Give ideas about how partial and temporary Foundation bans should ideally implemented, if they should be; and/or
- Propose changes to the existing Office Actions policy on partial and temporary bans.
We offer our thanks in advance for your contributions, and we hope to get as much input as possible from community members during this consultation!
-- Kbrown (WMF) 30. 9. 2019, 19:13 (CEST)
Feedback wanted on Desktop Improvements project
Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka
Dobrý den. The Readers Web team at the WMF will work on some improvements to the desktop interface over the next couple of years. The goal is to increase usability without removing any functionality. We have been inspired by changes made by volunteers, but that currently only exist as local gadgets and user scripts, prototypes, and volunteer-led skins. We would like to begin the process of bringing some of these changes into the default experience on all Wikimedia projects.
We are currently in the research stage of this project and are looking for ideas for improvements, as well as feedback on our current ideas and mockups. So far, we have performed interviews with community members at Wikimania. We have gathered lists of previous volunteer and WMF work in this area. We are examining possible technical approaches for such changes.
We would like individual feedback on the following:
- Identifying focus areas for the project we have not yet discovered
- Expanding the list of existing gadgets and user scripts that are related to providing a better desktop experience. If you can think of some of these from your wiki, please let us know
- Feedback on the ideas and mockups we have collected so far
We would also like to gather a list of wikis that would be interested in being test wikis for this project - these wikis would be the first to receive the updates once we’re ready to start building.
When giving feedback, please consider the following goals of the project:
- Make it easier for readers to focus on the content
- Provide easier access to everyday actions (e.g. search, language switching, editing)
- Put things in logical and useful places
- Increase consistency in the interface with other platforms - mobile web and the apps
- Eliminate clutter
- Plan for future growth
As well as the following constraints:
- Not touching the content - no work will be done in terms of styling templates or to the structure of page contents themselves
- Not removing any functionality - things might move around, but all navigational items and other functionality currently available by default will remain
- No drastic changes to the layout - we're taking an evolutionary approach to the changes and want the site to continue feeling familiar to readers and editors
Please give all feedback (in any language) at mw:Talk:Reading/Web/Desktop Improvements
After this round of feedback, we plan on building a prototype of suggested changes based on the feedback we receive. You’ll hear from us again asking for feedback on this prototype.
Děkujeme! Quiddity (WMF) (talk)
16. 10. 2019, 09:14 (CEST)
89.24.37.85 - vandalismus
89.24.37.85 vandalizuje --Martin Urbanec (diskuse) 26. 10. 2019, 00:06 (CEST)
Editing News #2 – Mobile editing and talk pages
Přečíst si tuto zprávu v jiném jazyce • Seznam odběrů tohoto vícejazyčného zpravodaje
V rámci toho zpravodaje tým Editing seznamuje se svojí prací na vizuálním editoru pro mobily, projektu nových diskusní stránek a při Wikimanii 2019.
Žádost o pomoc
Na jaké interakce na diskusní stránce vzpomínáte? Je to příběh o tom, jak vás někdo naučil něco nového? O tom, jak vám někdo pomohl začlenit se do skupiny? O něčem jiném? Ať už je váš příběh jakýkoliv, chceme ho slyšet!
Prosíme, sdělte nám příběh o tom, jak jste využili diskusní stránku. Prosíme, sdílejte odkaz na nezapomenutelnou diskusi nebo ji popište na diskusní stránce k tomuto projektu. Tým zajímají příklady od vás. Tyto příklady pomohou všem společně pochopit to, co by měl tento projekt podporovat a povzbuzovat.
Projekt diskusních stránek
Konzultace diskusní stránek byla globální konzultace k navržení lepších nástrojů pro komunikaci. Od února do června 2019 více než 500 dobrovolníků z 20 wiki, napříč 15 jazyky a projekty, společně se členy nadace vytvářelo směr, kterým se tyto diskusní nástroje mají ubírat. V srpnu byla zveřejněna zpráva k druhé fázi konzultace diskusních stránek. V ní je shrnuto, jakým směrem se ubírá práce týmu, o němž si můžete přečíst na stránce projektu diskusních stránek.
Tým v této rané fázi vyžaduje vaši pomoc. Začíná s vývojem prvního návrhu. Pokud se chcete dozvědět o možnostech účasti, přidejte prosím své jméno do sekce „Getting involved“ na stránce projektu.
Vizuální editor pro mobily
Tým Editing se snaží usnadnit editaci na mobilních zařízeních. Pracuje na změnách vizuálního editoru pro mobily. Pokud máte co říct k editování na mobilním zařízení, zanechte prosím zprávu na Talk:VisualEditor on mobile.
- Dne 3. září spustil tým Editing verzi 3 editačních kartiček. Ve vizuálním editoru pro mobily ji může používat každý.
- Byl aktualizován design pro přidávání a úpravu odkazů v editační kartičce. Také byl vytvořen nový, kombinovaný způsob pro editaci popisku a cíle odkazu.
- Zpětná vazba: Nové editační kartičky můžete vyzkoušet otevřením vizuálního editoru pro mobily na chytrém telefonu. Svoji zpětnou vazbu prosím přidávejte na diskusní stránku k editačním kartičkám.
- V září tým Editing aktualizoval lištu s nástroji pro editaci ve vizuálním editoru pro mobily. Tyto změny uvidí ve vizuálním editoru pro mobily každý.
- Jediná lišta: Všechny nástroje pro editaci se nacházejí v jedné liště. Předtím se lišta po kliknutí na různé prvky měnila.
- Nová navigace: Změnila se tlačítka pro pohyb editačním procesem vpřed a vzad.
- Hladké přepínání: vylepšený proces přepínání mezi vizuálním editorem a editorem wikitextu.
- Zpětná vazba: Novou nástrojovou lištu můžete vyzkoušet otevřením vizuálního editoru pro mobily na chytrém telefonu. Svoji zpětnou vazbu prosím přidávejte na diskusní stránku k nástrojové liště.
Wikimania
Tým Editing se zúčastnil Wikimanie 2019 ve Švédsku. Vedl schůzi k vizuálnímu editoru pro mobily a schůzi k projektu nových diskusních stránek. Společně s přispěvateli otestoval dvě nové funkce ve vizuálním editoru pro mobily. Více o tom, na čem tým pracoval a s čím se seznámil, si můžete přečíst ve zprávě týmu k Wikimanii 2019.
Co nás čeká
- Projekt diskusních stránek: Tým uvažuje o první sadě navržených změn a bude s několika komunitami pracovat na jejich testování. Nejlepší způsob, jak být informován, je přidat své uživatelské jméno do seznamu na stránce projektu: Zapojit se.
- Testování vizuálního editoru pro mobily jako výchozího: Tým Editing má v plánu uveřejnit výsledky před koncem kalendářního roku. Nejlepší způsob, jak být informován, je přidat stránku projektu mezi sledované: Stránka projektu VisualEditor as mobile default.
- Sledování dopadu editačních kartiček: Tento výzkum si klade otázku, zda projekt pomohl editorů přidávat odkazy a citace. Tým Editing doufá, že výsledky bude moct sdílet v listopadu. Nejlepší způsob, jak být informován, je přidat stránku projektu mezi sledované: Stránka projektu editačních kartiček.
– PPelberg (WMF) (talk) & Whatamidoing (WMF) (talk)
29. 10. 2019, 12:13 (CET)
Community Wishlist 2020
Začal Průzkum přání komunity 2020! V tomto průzkumu se mohou komunity editorů dohodnout, na čem bude tým Community Tech pracovat během příštího roku. Neváhejte přidat svůj nápad nejpozději do 11 listopadu, případně připomínkovat a vylepšit návrhy ostatních editorů.
Tento rok se výlučně věnujeme menším projektům (tedy Wikiknihám, Wikislovníku, Wikicitátům, Wikizdrojům, Wikiverzitě, Wikidruhům, Wikicestám a Wikizprávám). Chceme pomoci těmto projektům a poskytnout smysluplná vylepšení různým skupinám editorů. Pokud jste přispěvatelem na některém z těchto projektů, zúčastněte se našeho průzkumu! Pro přidání návrhu si přečtěte pokyny na hlavní stránce průzkumu. Svůj návrh můžete sepsal v libovolném jazyce, my jej přeložíme. Děkujeme a těšíme se na vaše návrhy!
IFried (WMF) 4. 11. 2019, 20:30 (CET)
Chyba v šabloně Podrobná zpráva
Šablona Podrobná zpráva generuje chybu na hlavní straně, šlo by to nějak opravit? Díky, --Hugo (diskuse) 13. 11. 2019, 10:44 (CET)
- Znovu upozorňuji na chybu generovanou module Podrobná zpráva, zvládl by to někdo opravit? Díky, --Hugo (diskuse) 8. 3. 2020, 18:21 (CET)
Opraveno. Tu předchozí výzvu jsem bohužel nezaznamenal.
— Danny B. 10. 3. 2020, 12:34 (CET)
Wiki Loves Folklore
Hello Folks,
Wiki Loves Love is back again in 2020 iteration as Wiki Loves Folklore from 1 February, 2020 - 29 February, 2020. Join us to celebrate the local cultural heritage of your region with the theme of folklore in the international photography contest at Wikimedia Commons. Images, videos and audios representing different forms of folk cultures and new forms of heritage that haven’t otherwise been documented so far are welcome submissions in Wiki Loves Folklore. Learn more about the contest at Meta-Wiki and Commons.
Kind regards,
Wiki Loves Folklore International Team
— Tulsi Bhagat (contribs | talk)
sent using MediaWiki message delivery (diskuse) 18. 1. 2020, 07:14 (CET)
Movement Learning and Leadership Development Project
Hello
The Wikimedia Foundation’s Community Development team is seeking to learn more about the way volunteers learn and develop into the many different roles that exist in the movement. Our goal is to build a movement informed framework that provides shared clarity and outlines accessible pathways on how to grow and develop skills within the movement. To this end, we are looking to speak with you, our community to learn about your journey as a Wikimedia volunteer. Whether you joined yesterday or have been here from the very start, we want to hear about the many ways volunteers join and contribute to our movement.
To learn more about the project, please visit the Meta page. If you are interested in participating in the project, please complete this simple Google form. Although we may not be able to speak to everyone who expresses interest, we encourage you to complete this short form if you are interested in participating!
-- LMiranda (WMF) (talk) 22. 1. 2020, 20:01 (CET)
Additional interface for edit conflicts on talk pages
Sorry, for writing this text in English. If you could help to translate it, it would be appreciated.
You might know the new interface for edit conflicts (currently a beta feature). Now, Wikimedia Germany is designing an additional interface to solve edit conflicts on talk pages. This interface is shown to you when you write on a discussion page and another person writes a discussion post in the same line and saves it before you do. With this additional editing conflict interface you can adjust the order of the comments and edit your comment. We are inviting everyone to have a look at the planned feature. Let us know what you think on our central feedback page! -- For the Technical Wishes Team: Max Klemm (WMDE) 26. 2. 2020, 15:14 (CET)
Editing news 2020 #1 – Discussion tools
Read this in another language • Subscription list for this multilingual newsletter
The Editing team has been working on the talk pages project. The goal of the talk pages project is to help contributors communicate on wiki more easily. This project is the result of the Talk pages consultation 2019.
The team is building a new tool for replying to comments now. This early version can sign and indent comments automatically. Please test the new Reply tool.
- On 31 March 2020, the new odpovědět tool was offered as a Beta Feature editors at four Wikipedias: Arabic, Dutch, French, and Hungarian. If your community also wants early access to the new tool, contact User:Whatamidoing (WMF).
- The team is planning some upcoming changes. Please review the proposed design and share your thoughts on the talk page. The team will test features such as:
- an easy way to mention another editor ("pinging"),
- a rich-text visual editing option, and
- other features identified through user testing or recommended by editors.
To hear more about Editing Team updates, please add your name to the "Get involved" section of the project page. You can also watch these pages: the main project page, Updates, Replying, and User testing.
– PPelberg (WMF) (talk) & Whatamidoing (WMF) (talk)
8. 4. 2020, 21:28 (CEST)
Editing news 2020 #2
Read this in another language • Subscription list for this multilingual newsletter
This issue of the Editing newsletter includes information the Talk pages project, an effort to help contributors communicate on wiki more easily.
- Reply tool: This is available as a Beta Feature at the four partner wikis (Arabic, Dutch, French, and Hungarian Wikipedias). The Beta Feature is called "Diskusní nástroje". The Beta Feature will get new features soon. The new features include writing comments in a new visual editing mode and pinging other users by typing
@
. You can test the new features on the Beta Cluster now. Some other wikis will have a chance to try the Beta Feature in the coming months. - New requirements for user signatures: Soon, users will not be able to save invalid custom signatures in Special:Preferences. This will reduce signature spoofing, prevent page corruption, and make new talk page tools more reliable. Most editors will not be affected.
- New discussion tool: The Editing team is beginning work on a simpler process for starting new discussions. You can see the initial design on the project page.
- Research on the use of talk pages: The Editing team worked with the Wikimedia research team to study how talk pages help editors improve articles. We learned that new editors who use talk pages make more edits to the main namespace than new editors who don't use talk pages.
17. 6. 2020, 22:36 (CEST)
Feedback on movement names
Dobrý den. Apologies if you are not reading this message in your native language. Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka if necessary. Děkujeme!
There are a lot of conversations happening about the future of our movement names. We hope that you are part of these discussions and that your community is represented.
Since 16 June, the Foundation Brand Team has been running a survey in 7 languages about 3 naming options. There are also community members sharing concerns about renaming in a Community Open Letter.
Our goal in this call for feedback is to hear from across the community, so we encourage you to participate in the survey, the open letter, or both. The survey will go through 7 July in all timezones. Input from the survey and discussions will be analyzed and published on Meta-Wiki.
Thanks for thinking about the future of the movement, --The Brand Project team, 2. 7. 2020, 21:52 (CEST)
Note: The survey is conducted via a third-party service, which may subject it to additional terms. For more information on privacy and data-handling, see the survey privacy statement.
Editing news 2020 #3
Zprávy o editacích 2020 #3
Přečíst si tuto zprávu v jiném jazyce • Seznam odběrů tohoto vícejazyčného zpravodaje
Před sedmi lety v tomto měsíci nabídl tým Editing většině editorů Wikipedie vizuální editor. Od té doby dosáhli editoři mnoha milníků:
- Pomocí vizuálního editoru na ploše bylo provedeno více než 50 miliónů úprav.
- Ve vizuálním editoru byly vytvořeny více než 2 milióny nových článků. Z nich přes 600 000 bylo vytvořeno během roku 2019.
- Vizuální editor je stále populárnější. Podíl všech úprav provedených pomocí vizuálního editoru se od jeho zavedení každoročně zvyšuje.
- V roce 2019 bylo 35 % editací nováčků (přihlášených editorů s méně než 100 editacemi) provedeno ve vizuálním editoru. Toto procento se každoročně zvyšuje.
- Téměř 5 miliónů úprav na mobilním webu bylo provedeno vizuálním editorem. Většina těchto úprav byla provedena poté, co tým Editing začal v roce 2018 vylepšovat mobilní vizuální editor.
- Dne 17. listopadu 2019 byly mobilním vizuálním editorem provedeny první úpravy z vesmíru. 🚀 👩🚀
- Editoři provedli více než 7 miliónů úprav v editoru wikitextu 2017, včetně 600 000 nových článků. Editor wikitextu 2017 je vestavěný wikitextový režim vizuálního editoru. Můžete si jej zapnout ve svých nastaveních.
9. 7. 2020, 14:56 (CEST)
Announcing a new wiki project! Welcome, Abstract Wikipedia
Hi all,
It is my honor to introduce Abstract Wikipedia, a new project that has been unanimously approved by the Wikimedia Foundation Board of Trustees. Abstract Wikipedia proposes a new way to generate baseline encyclopedic content in a multilingual fashion, allowing more contributors and more readers to share more knowledge in more languages. It is an approach that aims to make cross-lingual cooperation easier on our projects, increase the sustainability of our movement through expanding access to participation, improve the user experience for readers of all languages, and innovate in free knowledge by connecting some of the strengths of our movement to create something new.
This is our first new project in over seven years. Abstract Wikipedia was submitted as a project proposal by Denny Vrandečić in May 2020 [1] after years of preparation and research, leading to a detailed plan and lively discussions in the Wikimedia communities. We know that the energy and the creativity of the community often runs up against language barriers, and information that is available in one language may not make it to other language Wikipedias. Abstract Wikipedia intends to look and feel like a Wikipedia, but build on the powerful, language-independent conceptual models of Wikidata, with the goal of letting volunteers create and maintain Wikipedia articles across our polyglot Wikimedia world.
The project will allow volunteers to assemble the fundamentals of an article using words and entities from Wikidata. Because Wikidata uses conceptual models that are meant to be universal across languages, it should be possible to use and extend these building blocks of knowledge to create models for articles that also have universal value. Using code, volunteers will be able to translate these abstract “articles” into their own languages. If successful, this could eventually allow everyone to read about any topic in Wikidata in their own language.
As you can imagine, this work will require a lot of software development, and a lot of cooperation among Wikimedians. In order to make this effort possible, Denny will join the Foundation as a staff member in July and lead this initiative. You may know Denny as the creator of Wikidata, a long-time community member, a former staff member at Wikimedia Deutschland, and a former Trustee at the Wikimedia Foundation [2]. We are very excited that Denny will bring his skills and expertise to work on this project alongside the Foundation’s product, technology, and community liaison teams.
It is important to acknowledge that this is an experimental project, and that every Wikipedia community has different needs. This project may offer some communities great advantages. Other communities may engage less. Every language Wikipedia community will be free to choose and moderate whether or how they would use content from this project.
We are excited that this new wiki-project has the possibility to advance knowledge equity through increased access to knowledge. It also invites us to consider and engage with critical questions about how and by whom knowledge is constructed. We look forward to working in cooperation with the communities to think through these important questions.
There is much to do as we begin designing a plan for Abstract Wikipedia in close collaboration with our communities. I encourage you to get involved by going to the project page and joining the new mailing list [3]. We recognize that Abstract Wikipedia is ambitious, but we also recognize its potential. We invite you all to join us on a new, unexplored path.
Yours,
Katherine Maher (Executive Director, Wikimedia Foundation)
Sent by m:User:Elitre (WMF) 9. 7. 2020, 21:56 (CEST) - m:Special:MyLanguage/Abstract Wikipedia/July 2020 announcement
Technical Wishes: FileExporter and FileImporter become default features on all Wikis
The FileExporter and FileImporter will become a default features on all wikis until August 7, 2020. They are planned to help you to move files from your local wiki to Wikimedia Commons easier while keeping all original file information (Description, Source, Date, Author, View History) intact. Additionally, the move is documented in the files view history. How does it work?
Step 1: If you are an auto-confirmed user, you will see a link "Move file to Wikimedia Commons" on the local file page.
Step 2: When you click on this link, the FileImporter checks if the file can in fact be moved to Wikimedia Commons. These checks are performed based on the wiki's configuration file which is created and maintained by each local wiki community.
Step 3: If the file is compatible with Wikimedia Commons, you will be taken to an import page, at which you can update or add information regarding the file, such as the description. You can also add the 'Now Commons' template to the file on the local wiki by clicking the corresponding check box in the import form. Admins can delete the file from the local wiki by enabling the corresponding checkbox. By clicking on the 'Import' button at the end of the page, the file is imported to Wikimedia Commons.
If you want to know more about the FileImporter extension or the Technical Wishes Project, follow the links. --For the Technical Wishes Team:Max Klemm (WMDE) 6. 8. 2020, 11:13 (CEST)
Important: maintenance operation on September 1st
Přečíst si tuto zprávu v jiném jazyce
Nadace Wikimedia bude testovat své sekundární datové centrum. Tím se ujistíme, že Wikipedie a další wiki projekty zůstanou online i v případě katastrofy. Abychom se ujistili, že všechno funguje, potřebuje technologické oddělení Wikimedia provést plánovanou zkoušku. Tato zkouška ukáže, zda dokážeme spolehlivě přepnout z jednoho datového centra na druhé. Příprava zkoušky a pohotovost pro řešení všech neočekávaných problémů si vyžádá mnoho týmů.
Veškerý provoz bude v úterý 1. září 2020 přepnut do sekundárního datového centra.
Kvůli jistým omezením v MediaWiki se musí bohužel v průběhu přepínání pozastavit všechny editace. Omlouváme se za tuto nepříjemnost a pracujeme na tom, abychom ji v budoucnu minimalizovali.
Po krátký čas budete moci všechny wiki číst, ale nikoli editovat.
- Editace budou vypnuté nejvýše hodinu v úterý 1. září. Test bude zahájen v 16:00 SELČ (14:00 UTC, 15:00 BST, 10:00 EDT, 07:00 PDT, 23:00 JST a na Novém Zélandu v 02:00 NZST ve středu 2. září).
- Pokud se v této době pokusíte editovat nebo změny uložit, zobrazí se vám chybové hlášení. Doufáme, že se v tomto období žádné editace neztratí, ale nemůžeme to zaručit. Pokud uvidíte chybové hlášení, počkejte prosím, dokud se vše nevrátí do normálu. Poté byste měli být schopni svou editaci uložit. Doporučujeme však, abyste si nejprve udělali kopii svých změn, jen pro jistotu.
Další důsledky:
- Úlohy na pozadí budou pomalejší a některé se mohou ztratit. Červené odkazy se mohou aktualizovat pomaleji než obvykle. Pokud založíte článek, který je již odkazován odjinud, zůstane odkaz červený déle, než je obvyklé. Některé dlouho běžící skripty budou muset být zastaveny.
- Změny kódu budou v týdnu kolem 1. září pozastaveny. Nebude probíhat žádné nasazování nového kódu, pokud nebude nezbytné.
V případě nutnosti může být tento projekt odložen. Můžete si přečíst rozvrh na wikitech.wikimedia.org. Jakékoli změny budou oznámeny v rozvrhu. O této zkoušce proběhnou další oznámení. Šiřte prosím tyto informace ve své komunitě.
Trizek (WMF) (talk) 26. 8. 2020, 15:48 (CEST)
Pozvánka k diskusi o univerzálních pravidlech chování
Dobrý den,
S potěšením s vámi sdílíme návrh univerzálních pravidel chování (UCoC z angl. Universal Code of Conduct), jejihž vytvoření nedávno nařídila správní rada Nadace Wikimedia. Rádi bychom Vás tímto požádali o zpětnou vazbu. Návrhová komise UCoC by se ráda dozvěděla, jaké z částí UCoC by mohly být pro Vaši práci problematické. Co v návrhu chybí, a mělo by tam být? Prosím, připojte se do diskuse, a pozvěte další, které by to mohlo zajímat.
Děkuju, The Trust and Safety team at Wikimedia Foundation, 10. 9. 2020, 19:55 (CEST)
Invitation to participate in the UCoC conversation
Dobrý den. Apologies for cross-posting, and that you may not be reading this message in your native language: translations of the following announcement may be available on Meta. Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka. Děkujeme!
We are excited to share a draft of the Universal Code of Conduct, which the Wikimedia Foundation Board of Trustees called for earlier this year, for your review and feedback. The discussion will be open until October 6, 2020.
The UCoC Drafting Committee wants to learn which parts of the draft would present challenges for you or your work. What is missing from this draft? What do you like, and what could be improved?
Please join the conversation and share this invitation with others who may be interested to join, too.
To reduce language barriers during the process, you are welcomed to translate this message and the Universal Code of Conduct/Draft review. You and your community may choose to provide your opinions/feedback using your local languages.
To learn more about the UCoC project, see the Universal Code of Conduct page, and the FAQ, on Meta.
Thanks in advance for your attention and contributions, The Trust and Safety team at Wikimedia Foundation, 17:55, 10 верасня 2020 (UTC)Wiki of functions naming contest
Dobrý den. Pomozte prosím vybrat název pro nový wikiprojekt nadace Wikimedia. Tímto projektem bude wiki, na které může komunita pracovat na knihovně funkcí. Komunita může vytvářet nové funkce, číst si o nich, diskutovat o nich a sdílet je. Některé z těchto funkcí půjde používat pro vytváření jazykově nezávislých článků Wikipedie, které lze zobrazit v jakémkoli jazyce, jako součást Abstraktní Wikipedie. Ale funkce půjde používat v mnoha dalších situacích.
Budou dvě hlasovací kola, každé následované právní kontrolou návrhů, přičemž hlasování bude začínat 29. září a 27. října. Naším cílem je mít finální název projektu vybraný 8. prosince. Pokud se chcete zúčastnit, přečtěte si podrobnosti a hlasujte na Meta-Wiki. Děkujeme! --Quiddity (WMF)29. 9. 2020, 23:26 (CEST)
Wiki of functions naming contest
Dobrý den. Pomozte prosím vybrat název pro nový wikiprojekt nadace Wikimedia. Tímto projektem bude wiki, na které může komunita pracovat na knihovně funkcí. Komunita může vytvářet nové funkce, číst si o nich, diskutovat o nich a sdílet je. Některé z těchto funkcí půjde používat pro vytváření jazykově nezávislých článků Wikipedie, které lze zobrazit v jakémkoli jazyce, jako součást Abstraktní Wikipedie. Ale funkce půjde používat v mnoha dalších situacích.
Budou dvě hlasovací kola, každé následované právní kontrolou návrhů, přičemž hlasování bude začínat 29. září a 27. října. Naším cílem je mít finální název projektu vybraný 8. prosince. Pokud se chcete zúčastnit, přečtěte si podrobnosti a hlasujte na Meta-Wiki. Děkujeme! --Quiddity (WMF)30. 9. 2020, 00:49 (CEST)
Call for feedback about Wikimedia Foundation Bylaws changes and Board candidate rubric
Dobrý den. Apologies if you are not reading this message in your native language. Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka.
Today the Wikimedia Foundation Board of Trustees starts two calls for feedback. One is about changes to the Bylaws mainly to increase the Board size from 10 to 16 members. The other one is about a trustee candidate rubric to introduce new, more effective ways to evaluate new Board candidates. The Board welcomes your comments through 26 October. For more details, check the full announcement.
Děkujeme! Qgil-WMF (talk) 7. 10. 2020, 19:09 (CEST)
Important: maintenance operation on October 27
Přečíst si tuto zprávu v jiném jazyce • Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka
Nadace Wikimedia bude testovat přepínání mezi svým primárním a sekundárním datovým centrem. Tím se ujistíme, že Wikipedie a další wiki projekty zůstanou online i v případě katastrofy. Abychom se ujistili, že všechno funguje, potřebuje technologické oddělení Wikimedia provést plánovanou zkoušku. Tato zkouška ukáže, zda dokážeme spolehlivě přepnout z jednoho datového centra na druhé. Příprava zkoušky a pohotovost pro řešení všech neočekávaných problémů si vyžádá mnoho týmů.
Veškerý provoz bude v úterý 27. října 2020 přepnut zpět do primárního datového centra.
Kvůli jistým omezením v MediaWiki se musí bohužel v průběhu přepínání pozastavit všechny editace. Omlouváme se za tuto nepříjemnost a pracujeme na tom, abychom ji v budoucnu minimalizovali.
Po krátký čas budete moci všechny wiki číst, ale nikoli editovat.
- Editace budou vypnuté nejvýše hodinu v úterý 27. října. Test bude zahájen v 15:00 SEČ (14:00 UTC, 14:00 WET, 10:00 EDT, 19:30 IST, 07:00 PDT, 23:00 JST a na Novém Zélandu v 03:00 NZST ve středu 28. října).
- Pokud se v této době pokusíte editovat nebo změny uložit, zobrazí se vám chybové hlášení. Doufáme, že se v tomto období žádné editace neztratí, ale nemůžeme to zaručit. Pokud uvidíte chybové hlášení, počkejte prosím, dokud se vše nevrátí do normálu. Poté byste měli být schopni svou editaci uložit. Doporučujeme však, abyste si nejprve udělali kopii svých změn, jen pro jistotu.
Další důsledky:
- Úlohy na pozadí budou pomalejší a některé se mohou ztratit. Červené odkazy se mohou aktualizovat pomaleji než obvykle. Pokud založíte článek, který je již odkazován odjinud, zůstane odkaz červený déle, než je obvyklé. Některé dlouho běžící skripty budou muset být zastaveny.
- Změny kódu budou v týdnu od 26. října pozastaveny. Nebude probíhat žádné nasazování nového kódu, pokud nebude nezbytné.
-- Trizek (WMF) (talk) 21. 10. 2020, 19:10 (CEST)
Wiki of functions naming contest - Round 2
Dobrý den. Připomenutí: Pomozte prosím vybrat název pro nový wikiprojekt nadace Wikimedia – knihovnu funkcí. Volba mezi finalisty začíná dnes. Postupující návrhy jsou: Wikicode, Wikicodex, Wikifunctions, Wikifusion, Wikilambda, Wikimedia Functions. Pokud se chcete zúčastnit, přečtěte si podrobnosti a hlasujte na Meta-Wiki. Děkujeme! --Quiddity (WMF)
5. 11. 2020, 23:10 (CET)
Začal Průzkum přání komunity 2021! V tomto průzkumu se mohou komunity editorů dohodnout, na čem bude tým Community Tech pracovat během příštího roku. Neváhejte přidat svůj nápad nejpozději do 30. listopadu, případně připomínkovat a vylepšit návrhy ostatních editorů. Komunity budou o návrzích hlasovat od 8. prosince do 21. prosince.
Tým Community Tech se soustředí na nástroje pro zkušené editory projektů Wikimedia. Svůj návrh můžete sepsat v libovolném jazyce, my jej přeložíme. Děkujeme a těšíme se na vaše návrhy!
20. 11. 2020, 19:15 (CET)
Global bot policy proposal: invitation to a Meta discussion
Dobrý den!
I apologize for sending a message in English. Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka. According to the list, your wiki project currently is opted in to the global bot policy. Under this policy, bots that fix double redirects or maintain interwiki links are allowed to operate under a global bot flag that is assigned directly by the stewards.
As the Wikimedia projects developed, the need for the current global bot policy decreased, and in the past years, no bots were appointed via that policy. That is mainly given Wikidata were estabilished in 2013, and it is no longer necessary to have dozens of bots that maintain interwiki links.
A proposal was made at Meta-Wiki, which proposes that the stewards will be authorized to determine whether an uncontroversial task may be assigned a global bot flag. The stewards already assign permissions that are more impactful on many wikis, namely, global sysops and global renamers, and I do not think that trust should be an issue. The stewards will assign the permission only to time-proven bots that are already approved at a number of projects, like ListeriaBot.
By this message, I would like to invite you to comment in the global RFC, to voice your opinion about this matter.
Thank you for your time.
Best regards,
Martin Urbanec (diskuse) 24. 11. 2020, 12:49 (CET)
Wikidata descriptions changes to be included more often in Recent Changes and Watchlist
Sorry for sending this message in English. Translations are available on this page. Feel free to translate it in more languages!
As you may know, you can include changes coming from Wikidata in your Watchlist and Recent Changes (in your preferences). Until now, this feature didn’t always include changes made on Wikidata descriptions due to the way Wikidata tracks the data used in a given article.
Starting on December 3rd, the Watchlist and Recent Changes will include changes on the descriptions of Wikidata Items that are used in the pages that you watch. This will only include descriptions in the language of your wiki to make sure that you’re only seeing changes that are relevant to your wiki.
This improvement was requested by many users from different projects. We hope that it can help you monitor the changes on Wikidata descriptions that affect your wiki and participate in the effort of improving the data quality on Wikidata for all Wikimedia wikis and beyond.
Note: if you didn’t use the Wikidata watchlist integration feature for a long time, feel free to give it another chance! The feature has been improved since the beginning and the content it displays is more precise and useful than at the beginning of the feature in 2015.
If you encounter any issue or want to provide feedback, feel free to use this Phabricator ticket. Thanks!