Přeskočit na obsah

Zápas o bronz přinesl pět branek, rozhodl Khedira

Z Wikizpráv

Sobota

Sami Khedira s trofejí pro mistra Bundesligy v roce 2007

Bronzovou medaili na mistrovství světa ve fotbale v jihoafrickém Portu Elizabeth získalo Německo. V souboji o bronz porazilo Uruguay 3:2 po poločase 1:1.

Němci začali zápas lépe, už v 11. minutě trefil Schweinsteiger břevno a o sedm minut později střelu stejného hráče brankář Muslera jen vyrazil a Thomas Müller skóroval. Uruguayci se neprosazovali, ve 25. minutě měli teprve první šanci, o minutu později první roh a o další dvě minuty dále najednou vyrovnali. Znovu u toho byl tentokrát chybující Schweinsteiger. Mezi střelce se zapsal Edison Cavani.

Začátek druhého poločasu naopak patřil Jihoameričanům. Butt zachránil v krátkém sledu za sebou Němce proti střelám Cavaniho a Suáreze, ale v 51. minutě na pohotovou a krásnou střelu Diega Forlána nedosáhl. Forlán stejně jako před ním Müller dali své páté góly na turnaji a dotáhli se do čela tabulky střelců. Za pouhých pět minut ale znovu vyrovnal hlavou Marcell Jansen.

Otevřený duel, ve kterém už nebrzdila ani jeden z týmů přehnaná taktická svázanost (celkem diváci viděli 14 střel na branku a 34 střel dohromady), rozhodla 82. minuta. Po rohovém kopu si Uruguayci nedokázali poradit s odvrácením míče a Sami Khedira přehoupl míč hlavou přes Musleru.

V posledních sekundách ještě mohl ze standardní situace vyrovnat po faulu Arneho Friedricha Forlán, ale trefil dobrou střelou z přímého kopu břevno. Uruguay prohrála zápas o třetí místo na mistrovství světa už potřetí a vždy v tom nějak hrálo roli Německo. Na šampionátu v roce 1954 se hrálo právě v Německu, kde Uruguay prohrála 1:3 s Rakouskem, na mistrovství světa 1970 porazili Uruguay v boji o bronz právě Němci 1:0. Německo má z mistrovství světa už 11 medailí, tři zlaté, čtyři stříbrné a čtyři bronzové.

Šampionát, který po bojích ve skupinách vypadal jako neúspěch Evropy, tak končí jejím triumfem - zástupci tohoto kontinentu získají všechny tři cenné kovy. O zlato se totiž utkají Španělsko a Nizozemsko.

Zdroje[editovat]

Čtete zprávu, která vznikla jako původní zpráva redaktora Okino (diskuse, příspěvky) podle televizního přenosu ČT, který ručí za její pravdivost. Pokud se vaše informace o události liší, Wikizprávy uvítají, pokud je s uvedením zdrojů doplníte či uvedete na diskusní stránce.