Přeskočit na obsah

Záplavy v Číně a Bangladéši si vyžádaly desítky mrtvých

Z Wikizpráv

Čtvrtek

Povodně zasahují ve východní a jižní Asii oblasti velmi hustě osídlené. Počet obětí bývá nemalý

Čínu a Bangladéš zasáhly rozsáhlé povodně. V Číně po třídenních deštích se mnohde země změnila v bláto a sesouvaly se svahy řek. Zatím potvrzený počet obětí čítá 56 lidí, mnozí další jsou nezvěstní, očekává se, že toto číslo ještě poroste.

Nejvíce obětí si vyžádalo zhroucení skladu rud. Spekuluje se, že se pod několikametrovými nánosy bahna a sutinami budovy mohou nacházet až stovky mrtvých. Okolo 1100 policistů a hasičů prohledává sutiny i ostatních budov a hledají živé, avšak v mnohých místech jsou již šance mizivé. Důl, který byl součástí komplexu, byl ilegální, zatčeno bylo již třináct lidí.

Právě čínští horníci, kteří se sem nastěhovali z mnoha míst, hlavně z venkova, tvoří většinu obětí. Bezpečnost práce v čínských dolech je jedna z nejnižších na světě; jen v roce 2007 zemřelo v mnohých baních v zemi celkem 3800 lidí.

V Bangladéši pršelo bez přestání celkem dva týdny. Voda zaplavila mnohé vesnice a vyžádala si celkem 12 životů; nejvíce postižená oblast se nachází 250 km daleko od hlavního města Dháky v oblasti kolem řeky Jamuna, celkem se jedná o pět severních regionů země. Obyvatelé postižených míst čekají na pomoc, ta však nepřichází velmi pomalu. Je nedostatek pitné vody, problémy jsou i s distribucí léků, kterou má zajišťovat armáda.

Zdroje

[editovat]
  • Kina i Bangladeš: U poplavama mnogi izgubili živote. Večernji list [online].  [cit. 2008-09-11]. Dostupné z: [1]. (chorvatsky)